Menu
Úvod  › 

Jak vybrat místo na svatební hostinu

Otrávení číšníci, příšerné jídlo, málo místa a děsná atmosféra. To se dá přežít na bezvýznamné oslavě, ale v případě svatby je to skutečná noční můra. Jak si vybrat místo na svatební hostinu, abyste jí předešli?

Místo, kde bude hostina či raut, je jedním z nejdůležitějších svatebních rozhodnutí, které učiníte. Místo, pro které se rozhodnete, mimo jiné předznamená i mnoho dalších voleb od květin po jídlo. Tady jsou rady od expertů, čím se při jeho volbě řídit.

Uvažujte v číslech

Předtím, než začnete hledat, sestavte si předběžný rozpočet a seznam hostů. Je nutné probrat s partnerem základní otázky: Kolik peněz jste ochotni do svatby investovat? Jak velká bude? Omezíte hosty jen na své kamarády, nebo pozvete i příbuzenstvo? Pokud ano, kdo bude moci do výběru hostů mluvit? Pomohou vám rodiče finančně a s jak velkou částkou můžete případně počítat? To jsou základní kritéria, podle kterých se budete dál orientovat při výběru místa na svatební hostinu.

Vyberte si styl

Obligátním místem svatebních hostin a rautů jsou restaurace a hotely. Tato volba je celkem logická, protože jsou nejlépe vybaveny. Mají k dispozici stoly, židle, stolní nádobí i personál. Na druhou stranu byste se však neměli nechat ve výběru omezovat pouze na ně. Místo výběru podřiďte stylu, který je vám nejbližší; a nikoli naopak. Nebojte se například uspořádat hostinu pod širým nebem na své zahradě, pronajmout si parník, či rockový klub. Popovídejte si o tom, v jakém stylu si svou svatbu představujete. Motorkářská svatba bude působit nepatřičně v romantickém hotelu a naopak v rockovém klubu vaše krajkové šaty příliš nevyniknou. Nenechte se omezovat místy s patřičným vybavením na hostinu; v současné době není problém pronajmout si stolní vybavení i s personálem.

Zaměřte se na detaily

Máte představu, jak by obecně mělo vypadat místo, kde se bude odehrávat vaše svatební veselí? Už jste i našli varianty, které by vašim požadavkům odpovídaly? Potom je čas zaměřit se na detaily. Svatební experti upozorňují na častou chybu, které se svatebčané při výběru místa dopouštějí, a tou je nedostatek prostoru. Pokud bude vámi vybrané místo příliš malé, veškerá snaha vyzní naprázdno. Ujistěte se, že budete dost prostoru na tanec, bude k dispozici tichá zóna na konverzaci i bar. K hostině počítejte s jedním čtverečním metrem na osobu, na tanečním parketu potom potřebujete přibližně půl čtverečního metru na člověka.

Zajímejte se o omezení

Vždy se zajímejte o pravidla a omezení, která platí v místě, jež jste si pro hostinu vybrali. Někde mohou mít smlouvu s určitými dodavateli a trvat na jejich využívání. Můžete mít například problém dovézt si vlastní dort či vyhlášené víno od tetičky z Moravy. Nebojte se ptát, na všechno, co by mohlo vaše veselí brzdit: Je ono místo v zástavbě? Potom možná platí nějaká omezení ohledně hluku a v deset hodin budete muset diskotéku přerušit. Budete za místo platit nějaký pronájem, nebo se spokojí s útratou, kterou tam zanecháte? Jsou ochotni zamluvit vám místo jen pro vás, nebo se budete muset dělit s ostatními hosty? Mají nějaké sankce (například za zrušené porce, pro hosty, kteří se nedostavili)?

Dejte pozor na smlouvu

V žádném případě si nezapomeňte důkladně prostudovat smlouvu. Zajímejte se zejména o extra příplatky (například za personál, couvert, alkohol a podobně). Podobné položky mohou finální částku velmi prodražit a vy budete nepříjemně překvapeni.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Život a svatba