Menu
Úvod  ›   › 

Fitness hit: Proč všichni pijí Matcha Tea?

Je to jako epidemie. Každý, kdo má co do činění s fitness nebo hubnutím, se zbláznil do zeleného nápoje, o kterém se tvrdí, že vám se shazováním tukových zásob pomůže přímo zázračně a nakopne váš metabolismus. Co je ten zázračný Matcha Tea vlastně zač?

Slibuje, že vám dodá energii, povzbudí metabolismus, pomůže zhubnout a návdavkem ještě sníží riziko výskytu cukrovky. Zázrak, jménem Matha Tea, vstoupil s velkým rámusem na scénu, a vypadá to, že každý, kdo dbá na zdravý životní styl, bez něj zkrátka nemůže dýchat. Co je vůbec zač a může skutečně vyplnit to, co se o něm říká?

Zvláštní pěstování i příprava

Matcha je členem rodiny camellia sinensis, tedy jedná se o druh zeleného čaje. Ale zároveň se od klasických zelených čajů liší prakticky ve všech ohledech - od pěstování, až po konzumaci a zdravotní přínosy. Na rozdíl od ostatních zelených čajů se rostliny matchy okamžitě po rozvoji pupenů přikrývají, aby k nim pronikalo pouze deset procent denního světla. Jde o to, aby se v co největší míře zabránilo procesu fotosyntézy a v listech zůstalo co nejvíc zeleného barviva. Nejkvalitnější listy se sklízí přesně osmaosmdesát dní po prvním jarním dnu. Poté se pomalu suší na čerstvém vzduchu a opatrně melou na jemný prášek, aby se v matche zachovalo co největší množství antioxidantů. Právě kvůli složitému pěstování a zpracování není matcha tea úplně levným nápojem.

Z prášku si můžete zelený nápoj připravit buď klasicky jako ostatní čaje, tedy zalitím teplou vodou, která by měla mít v ideálním případě sedmdesát stupňů. Můžete ho ale připravit i z jednoho dílu studené a dvou dílů horké vody. V Japonsku k jeho rozmíchání používají speciální metličku, v našich podmínkách je zřejmě nejjednodušší metodou použití šejkru. Dochutit si ho můžete (samozřejmě, pokud ho nehodláte pít v naturální podobě) podle vlastní fantazie - oblíbená je limetka, či med.

Energie i hubnutí

O tom, že je zelený čaj zdraví a má pro naše zdraví spoustu pozitiv, zřejmě slyšel každý. Matcha tea ale údajně klasické zelené čaje s přehledem strčí do kapsy. To, kvůli čemu matcha tea obsazuje čelní místo mezi sportovci i dietních komunitách, je jeho termogenický efekt. Ten působí na váš metabolismus lépe než adrenalinová injekce a díky němu spálíte mnohem větší množství kalorií. Studie publikovaná v American Journal od Clinical Nutrition zjistila, že katechiny, které jsou v matcha tea obsažené v hojné míře, redukují tělesný tuk a snižují hladinu LDL cholesterolu. Také udržují stabilní hladinu krevního cukru, takže se přestanete potýkat se záchvaty vlčího hladu.

Kromě toho má matcha tea na naše tělo silné detoxikační účinky. Jeho sytě zelená barva totiž pochází z chlorofylu a právě ten podporuje vylučování toxinů a těžkých kovů z těla. Po staletí používají matcha tea také budhističtí mniši, aby jim pomohl udržet koncentraci při několikahodinovém meditování. Tento zázračný zelený nápoj totiž obsahuje velké množství L-theaninových aminokyselin, který podporuje správné fungování mozku, zlepšuje koncentraci, redukuje úzkost a podporuje pozitivní náladu.

Matcha tea také obsahuje dvakrát víc kofeinu než běžný zelený čaj (ale méně než káva). Nicméně v kombinaci s L-theaninovými aminokyselinami vám dodá energii po delší dobu a nebudete se cítit podráždění. Ke všem zdravotním přínosům si ještě připočtete vliv katechinů, které jsou významnými a účinnými antioxidanty, na váš imunitní systém a vyjde vám, že matcha tea je vlastně jakýmsi elixírem života.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

Související články