Menu
Úvod  ›   › 

Největší fitness dilemata: Vyřešeno!

Máte raději chodit na vedené lekce, nebo cvičit doma? Je lepší posilování na strojích, nebo pouze s činkami? Zvolit spíše jízdu na kole, nebo spinning? Známe odpovědi na největší fitness dilemata.

Naprostá většina lidí nemá dostatek času na to, aby denně trávili hodiny v posilovně. Když už si tedy najdou čas na cvičení, přirozeně se snaží, aby dosáhli maximálního efektu a zužitkovali své úsilí. Jak si ale vybrat tu správnou variantu z tolika druhů cvičení a pohybových možností, které jsou k dispozici? Následující dilemata patří při cvičení k těm nejčastějším:

Dilema č. 1: Posilování na strojích versus posilování s činkami

Vítěz: Posilování s činkami

I když je posilování na strojích dobrou volbou pro fitness nováčky, zapojují v daném okamžiku pouze jednu svalovou skupinu. Při posilování s činkami naopak můžete zapojit prakticky celé tělo. Jako příklad mohou sloužit obyčejné dřepy s činkami, při kterých posilujete nejen ruce a ramena, ale i svaly na nohou, hýždě, či břišní svaly.

Dilema č. 2: Jízda na kole versus spinning

Vítěz: Spinning

Záleží samozřejmě na tom, co od daného pohybu očekáváte, ale pokud chcete spálit co nejvíce kalorií, zvolte raději spinning. Při něm totiž instruktor volí takovou frekvenci a zátěž, aby se váš metabolismus pohyboval v aerobní zóně a tak jste co nejefektivněji spalovali kalorie. Navíc se při něm simuluje řada rozmanitostí terénu, na které při běžné projížďce jen těžko narazíte.

Dilema č. 3: Kardio versus intervalový trénink

Vítěz: Intervalový trénink

Intervalový trénink představuje efektivnější způsob spalování tuků než obyčejná kardio aktivita. Intervalovým tréninkem se rozumí krátké intenzivní fyzicky náročné výkony, kdy se vysoká intenzita střídá s odpočinkových částí. Právě toto střídání intenzivních a relaxačních intervalů přispívá k rychlejšímu spalování tuků než klasické kardio aktivity.

Dilema č. 4: Běžecký pás versus orbitrek

Vítěz: Oba

Běhání na běžeckém pásu je aktivita s vysokou zátěží, zatímco orbitrek reprezentuje aktivitu s nižší zátěží. Ideální je tedy kombinace obou. Redukujete tak riziko zranění i nudu a maximalizujete množství spálených kalorií. Svůj trénink začněte na orbitreku, abyste zvýšili srdeční tep a rozehřáli jste se a potom v pravidelných intervalech střídejte aktivitu na běžeckém pásu a orbitreku. Snížíte tak i zátěž kloubů a procvičíte aktivně svalové skupiny celého těla.

Dilema č. 5: Vedené lekce versus cvičení doma

Vítěz: Vedené lekce

Profesionálně vedené lekce by měly být zárukou toho, že svůj čas věnovaný cvičení využijete na maximum. Dobrý instruktor by vám měl pomoci dohlédnout na správné provádění cviků, určit správnou zátěž a odstranit chyby plynoucí ze špatné techniky. Stejně tak by měl být schopný sestavit lekci tak, abyste si procvičili všechny svalové skupiny, cvičili se správnou intenzitou a řádně se ve finále protáhli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
15minutový trénink: 3 pohyby, 300 svalů
6 největších mýtů o cvičení
7 důvodů, proč u vás nefungují cviky na břicho
Přetrénování: Když cvičení vašemu tělu ubližuje
Nejhorší chyby, které děláte při cvičení