Menu
Úvod  › 

6 nejčastější důvodů rozchodu

Máte odlišné představy o závazcích, snažíte se ho převychovat, žárlíte, nebo se neustále litujete. Představujeme vám šestici nejčastějších důvodů, proč nejspíš dostanete kopačky.

V současné době se rozvádí každé druhé manželství a počet rozchodů je přirozeně ještě vyšší. Víte, v jakých situacích se lidé nejčastěji rozchází a kdy vám hrozí největší riziko, že dostanete kopačky? Vědci udělali průzkum mezi páry, které právě prodělaly rozchod, a zjišťovali, jaké byly jeho důvody. Tady je šest nejčastějších:

1. Odlišné představy o závazcích

Možná vás to překvapí, ale nejčastějším důvodem rozchodu dvou partnerů jsou odlišná očekávání a představy ohledně závazků. Jinými slovy; zatímco jeden z partnerů by si představoval rodinný život s dlouhodobou perspektivou, druhý není na tyto závazky ještě připraven a prosazuje volnější a otevřenější vztah.

2. Snaha o převýchovu

Druhý nejčastější důvod rozchodu je pochopitelnější a předpokládatelnější. Je jím totiž snaha jednoho z partnerů předělat toho druhého. Neustálé výtky a snahu o převychování a předělání toho druhého vnímala většina dotázaných jako signál: Nejsi pro mě dost dobrý/á. To pro většinu lidí představuje dostatečný důvod k rozchodu. Navíc v nich snaha o změnu toho druhého vyvolává vztek a podrážděnost.

3. Přílišná žárlivost

Na třetím místě hitparády rozchodů se umístila přílišná žárlivost, která otravuje celý vztah. Podezíravost, nerespektování soukromí a špehování uváděli dotázaní respondenti jako třetí nejčastější důvod, který je vedl k přerušení vztahu. Za nadměrnou žárlivost potom označovali takovou, která se negativně odrážela na funkčnosti vztahu.

4. Sebelítost a potřeba neustálého litování

Bolestínství a neustálé sebelitování je ve vztahu tak protivné, že se umístilo na čtvrtém místě v přehledu nejčastějších důvodů rozchodu. Vyžadování stoprocentní pozornosti od toho druhého, sebelítost a nepřetržité fňukání dokáže vztah rozložit přímo dokonale. Velmi často respondenti, kteří se rozešli s partnerem právě kvůli sebelítosti, uváděli, že "fňukal" snižoval význam jejich vlastních starostí i radostí a byl schopný soustředit se pouze na svá vlastní témata.

5. Negativní očekávání

Pátým nejčastějším důvodem rozchodu jsou negativní očekávání, se kterými do něj jeden nebo oba dva partneři vstoupili. Většinou jde o naprostou nedůvěru k tomu druhému a předpoklad, že stejně vztah nedopadne dobře. V řadě případů souvisí negativní očekávání s negativními zkušenostmi z předchozích vztahů.

6. Nesourodost

Šestici nejčastějších důvodů k rozchodu uzavírá nesourodost povahu partnerů a jejich nekompatibilita. Partneři, kteří se potýkají ve vztahu s tímto problémem, uvádí jako jeho důsledek pocit nespokojenosti a nedostatek štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Rady - jak se pomstít při nevěře
Jak se rozejít s nebezpečným partnerem?
Kdy ho nesmíte vzít zpátky
7 věcí, které vám zničí vztah
Test: Máte se rozejít?