Menu
Úvod  › 

Facebook může za dvacet procent rozvodů

Ujíždíte na Facebooku? Svému manželství tak zasadíte pořádnou ránu. Nová studie ukázala, že za dvacet procent rozvodů může právě lechtivé chatování na Facebooku.

Když se britští vědci rozhodli udělat online průzkum uživatelů sociálních sítí (speciálně Facebooku) a jejich vztahů, nestačili se divit. Dvacet procent rozvodů bylo zapříčiněno právě oblibou Facebooku. Suverénně nejčastějším důvodem byla situace, kdy jeden z partnerů zjistil, že jeho drahá polovička si vyměňuje dvojsmyslné poznámky (případně zcela přímé vyjádření) s někým jiným.

V druhé fázi vyzpovídali vědci advokáty a skutečně si tak potvrdili skutečnost, že u dvou z deseti rozvodů hraje významnou roli Facebook. Podle průzkumu je nejčastějším způsobem, jak je nevěra po internetu odhalena, zpráva, kterou podvádějící odešle omylem svému partnerovi. Překvapivě a zcela nelogicky se však na druhém místě umístily zprávy a vzkazy, kteří si milenci vyměňují na svých "zdích", které jsou volně přístupné pro jejich partnery.

Podle psychologů začíná v tomto ohledu Facebook nahrazovat mobilní telefony, které doposud byly hojným zdrojem odhalených nevěr. Sociální sítě svádějí k pocitu, že navázání přátelských vztahů je velmi jednoduché, vzhledem k tomu, že váš komunikační partner není fyzicky přítomný, odpadají zábrany, které byste možná měli při osobním styku a dovolíte si tak mnohem víc než normálně. V důsledku toho snadno zapomenete na zdrženlivost a při chatování snadno překročíte hranice. Britský výzkum také ukázal, že ve finále není až tak důležité, zda jste měli s osobou, se kterou po Facebooku flirtujete, reálný sex, online nevěru totiž respondenti označovali většinou za stejně závažnou jako skutečný poměr. Pokud jste ženatí, měli byste si také dávat pozor na komentování profilů žen a zejména potom na komentáře flirtujícího a sexuálně orientovaného obsahu.

Dalším problémem, na který psychologové upozorňují, je skutečnost, že lidé mají tendenci na sebe v rámci sociální sítě prozradit i velmi intimní věci. Pokud si veřejně ulevíte, že sex s vaší partnerkou už nestojí za nic, můžete se vsadit, že se to k ní oklikou zcela jistě dostane i v případě, že ona sama uživatelkou Facebooku není. Respondenti poměrně často popisovali případy, kdy si vyměnili s někým několik lechtivých zpráv a po několika měsících (kdy už na flirt dávno zapomněli) se jejich konverzace oklikou přes další přátele dostala k jejich partnerce, která se nestačila divit, kam všude posílal jejich manžel polibky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Páry, které žijí na hromádce, se častěji rozvádějí
10 největších chyb, které dělají muži při rozvodu
Test: Máte se rozejít?