Menu
Úvod  › 

Jak vysvětlit dětem rozvod

Rozhodli jste se rozvést a teď to ještě musíte vysvětlit dětem. Jak jim sdělit, že už spolu jejich rodiče nebudou a co nejméně je tím zranit?

V současné době máte padesátiprocentní pravděpodobnost, že se rozvedete. Tento konec manželství je bolestivý i pro dospělé, ale pro děti je mnohonásobně těžší. Jak jim to sdělit, vysvětlit a co nejméně je zranit?

1. Najděte správná slova

K rozhodnutí o rozvodu zpravidla nedospějete přes noc, ale předchází mu množství varovných signálů (hádky, krize, odcizení apod.). Vaše děti tak nejspíš už velmi dobře ví, že není všechno v pořádku. Pokud je to možné, sedněte si s nimi oba dva a vysvětlete jim, co se stalo. Je důležité, aby děti věděly, že se jedná o vaše společné rozhodnutí a nenese za to vinu jen jeden z rodičů. Vysvětlete jim, že se sice máte stále rádi, ale máte problémy a rozhodli jste se žít každý zvlášť. Ujistěte je, že stále mají matku i otce a na vaší lásce k nim se nic nemění.

Co nedělat: Neházejte na sebe navzájem vinu a nezabředávejte do detailů.

2. Buďte upřímní

Každý rodič chce přirozeně chránit své děti. To ale neznamená, že budete zlehčovat svou nebo jejich bolest. Měli byste jim říct, že je normální, když se vy i oni cítí smutně a zoufale. Nebagatelizujte důležitost rozvodu a rozpadu rodiny. Nedávejte dětem falešnou naději, že se jedná o dočasný stav, pokud víte oba dva, že to tak není. Nevykládejte jim, že se zase časem dáte zpátky dohromady jen proto, abyste je chránili.

Co nedělat: Nevylévejte si svůj vztek na dětech a nesnažte se je přetáhnout na svou stranu.

3. Zbavte je viny

Děti mají vždy pocit, že váš rozvod je jejich vina, obviňují se, že udělaly něco špatně a ony mohou za to, že už jejich rodiče nechtějí žít spolu. Zaměří se na nějaký detail a představují si, že kdyby si například uklízely pokoj nebo méně zlobily, nerozvedli byste se. Je velmi důležité, abyste jim vysvětlily, že jde o vaše rozhodnutí a vaší vinu, nikoli jejich.

Co nedělat: V žádném případě nedopusťte, aby děti slyšely vaše hádky o tom, co kdo udělal, o finančním vypořádání a podobně. Tím jim dáte jen další podněty k přemýšlení o tom, co udělaly špatně.

4. Ujistěte je, že život jde dál

Vaše děti budou mít pocit, že se jejich svět rozpadl a nezůstal v něm kámen na kameni. Je důležité, abyste jim jejich starosti ulehčily a ujistili je, že v jejich životě zůstane spousta věcí stejných. Vysvětlete jim, jak to bude nadále fungovat, kdy vás bude vídat, kde bude bydlet, kde bude mít věci a podobně. Pokud bude mít u každého z vás svůj pokoj, nechte na něm, aby se podílelo na jeho vybavení a zařídilo si ho podle svého.

Co nedělat: Neříkejte jim, že se pro ně nic nemění, protože to zkrátka nemůže být pravda. Informujete je o změnách pravdivě.

5. Odpovězte jim na otázky

Poté, co své rozhodnutí dětem oznámíte, mohou se uzavřít samy do sebe, nebo naopak začnou klást množství otázek. Dejte jim tolik času, kolik budou chtít, a zodpovězte všechny jejich otázky trpělivě a pravdivě.

Co nedělat: Nikdy nelžete. Pokud na některou otázku neznáte odpověď, nebo nechcete odpovídat, řekněte to svým dětem upřímně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Páry, které žijí na hromádce, se častěji rozvádějí
10 největších chyb, které dělají muži při rozvodu
Test: Máte se rozejít?