Menu
Úvod  › 

Otázky, které byste si měli položit, než se rozvedete

Uvažujte o tom, že by vám bylo lépe, kdybyste se rozvedli? Dřív, než zamíříte k rozvodovému právníkovi, měli byste si položit následujících šest otázek.

Uvažujete o rozvodu? Rozhodnutí o tom, že se rozvedete, ukončíte vztah a zpřetrháte veškeré vazby, ovlivní celý váš život. Nicméně problémy v manželství, vztahové přešlapy a frustrace nemusí být vždy důvodem rozvodu. Předtím, než začnete mluvit o rozvodu nahlas, měli byste si položit následujících šest otázek, které vám pomohou ujasnit si, zda váš vztah už skutečně dospěl do rozvodové fáze, nebo máte ještě šanci na záchranu:

1. Chováte ke svému partnerovi stále nějaké city?

Nejprve si odpovězte objektivně na otázku, jak je to s vašimi city k partnerovi. Už k němu skutečně nic necítíte, nebo jsou jen v současné době vaše city utlumeny problémy, které musíte řešit? Pokud zjistíte, že je mezi vámi stále láska či vášeň, váš vztah má vždy šanci na záchranu a pokračování. Je samozřejmé, že se můžete momentálně cítit vyčerpaní a negativně se na vás podepisují nedorozumění a nevyřešené problémy, které se mezi vámi nastřádaly, nicméně pokud jsou ve vašem vztahu stále přítomny city, dá se na nich rozhodně dál stavět.

2. Jak vypadal váš vztah na začátku?

Zkuste se upřímně zamyslet nad tím, jak vypadal váš vztah v počátečních fázích. Pokud vaše manželství od počátku nebylo ničím jiným než spojením dvou značně odlišných lidí, kteří zkrátka jen žijí vedle sebe, není vaše pozice příliš dobrá. Nicméně pokud si jasně vzpomínáte na doby, kdy jste byli schopni se bez problémů domluvit, klapalo vám to a přitahovali jste se navzájem, vaše výchozí pozice je velmi dobrá.

3. Skutečně rozvod chcete, nebo s ním jen vyhrožujete?

Berete si výhrůžky rozvodem jako rukojmí a zbraň, kdykoli jste na svého partnera rozlobení, nebo nedokážete vyřešit problémy, před kterými jste se momentálně ocitli? Vyhrožujete rozvodem, když chcete, aby bylo po vašem? Nebo jste skutečně tak frustrovaní, dlouhodobě nespokojení a zoufalí ze své situace, že nevidíte jiné řešení, než je právě rozvod? Buďte sami k sobě upřímní a zanalyzujte si sami pro sebe své pohnutky a motivaci.

4. Jsou vaše úvahy o rozvodu postavené na emocích, nebo rozumu?

Skutečně už jste ve svých myšlenkách dospěli k rozvodu jako jedinému možnému řešení, nebo jde o emocionální rozhodnutí? Je samozřejmé, že do hry tady vstupuje řada negativních pocitů, nicméně neměli byste se rozhodovat pod vlivem svých emocí, ale pohlédnout na svou situaci s pokud možno chladnou hlavou.

5. Jaká je vaše motivace k rozvodu?

Doufáte, že se k vám váš partner začne kvůli žádosti o rozvod chovat lépe? Nebo že po rozvodu už se v dalších vztazích vyvarujete stejných chyb? Zeptejte se sami sebe, co doufáte, že rozvodem získáte a jaké jsou důvody, které vás k němu vedou. Možná sami sebe překvapíte.

6. Berete v úvahu negativní důsledky rozvodu?

Rozvod neznamená jen šanci na nový začátek, ale nese s sebou ztrátu snů i cílů. Uvažujte i o negativních dopadech rozvodu, jako je bolest, kterou tím způsobíte svým dětem i svému okolí. Berte v úvahu materiální komplikace. Zkrátka uvažujte o rozvodu ze všech možných úhlů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vysvětlit dětem rozvod
Vdávala jste se mladá? Nejspíš se rozvedete!
4 důvody, proč vám rozvod prospěje
Chování, které vám zničí vztah
6 nejčastější důvodů rozchodu