Menu
Úvod  › 

4 ideální cviky pro začátečníky

Popravdě řečeno neexistuje nic jako nejlepší cvik. Ideální je vždy ten, při kterém se člověk cítí dobře a nedělá mu problém po pohybové stránce jej vykonat. Když napíši, že moc fajn jsou dřepy, pak se hodně lidí chytne za hlavu a spustí: a co moje kolena? Pravdou je, že dřep je nepřirozenější pohyb již od dětství. Lidé jej většinou dělají špatně, a tudíž si zadělají na problém. Nebudeme však dnes probírat správnost cviků, podíváme se na ty, které jsou pro začátečníky nejlepší. Jsou to ty, při kterých dojde k posilování celého těla.

Dřepy a výpady

Dřepy a výpady zabírají spodní část těla. Tedy nohy a zadek. Proto dřepy s oblibou vykonávají ženy, ale vhodným cvikem jsou samozřejmě také pro muže. Dřepů existuje pestrá škála a je vhodné je střídat. Výpady nechám zařazeny u dřepů do jednoho cviku, i když je každý úplně jiný, ale určitě je vhodné prostřídat mezi sebou několik stylů dřepů i výpadů.

Zdroj: Cviky

Kliky

Kliky patří ke komplexnímu cviku, kdy procvičíte hlavně horní část těla: prsa, záda, ruce, ramena. Opět je možné vykonávat několik stylů a dokonce se to vřele doporučuje, protože pokaždé zabírají více či méně jiné svaly. Záleží, který styl si vyberete.

Angličák - Burpee

Pokud si myslíte, že tento cvik není vhodný pro začátečníky, pak jste na omylu. Zabírá při něm celé tělo a jde o cvik jak na posílení svalů, tak kondici a spalování tuků. Rozdíl je jen v tom, že pokročilý si může zatrénovat na čas, případně si ještě vzít zátěžovou vestu a cvik ztížit. Začátečník si stanoví třeba 10 cviků a ty udělá. Pokud nemá dost energie na výskok i to se dá ze začátku omluvit. Stačí tedy ze začátku leh a vztyk.

Core cviky - cviky na střed těla

Těžko říci, který je ten nejlepší, ale nejznámější je asi plank (deska). Od pevného středu těla se odvíjí úplně vše. Ne nadarmo toto cvičení praktikují všichni sportovci. Zabírá u něj opět celé tělo, nejvíce však střed těla, kde patří i břicho. Plank opět nabízí mnoho možností. Opření můžete být o dlaně, lokty, o jednu ruku pak o druhou ruku, na boku, o fitness balon, kde se musíte snažit držet pozici nebo balanční podložku - tudíž si ztížíte cvik. I tady je možnost s cvikem experimentovat a měnit jej.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články