Menu
Úvod  › 

6 nejúčinnějších cviků pro vaši postavu

Nemusíte se mučit hodiny v posilovně. Pokud víte, jakými cviky posílíte své svaly nejúčinněji, stačí vám jen několik základních. Představujeme vám šest nejlepších cviků.

Pokud je provedete správně a budete cvičit pravidelně, nebudete kromě následujících šesti cviků už potřebovat žádné další posilování, ani cvičení. Naučte se nejefektivnější cviky, díky kterým získáte dokonalou postavu:

1. Intervalový trénink

Intervalový trénink, který se stal hitem posledních let, je sestaven z vysoce intenzivních intervalů s vysokou zátěží, které se střídají s intervaly s nízkou tepovou frekvencí. Právě při něm se rychle zlepšuje kondice, spaluje se velké množství kalorií a snižuje hmotnost. Střídejte kardio cvičení (rychlá chůze, běh...) s posilováním, přičemž každá fáze by měla trvat od dvou do pěti minut.

2. Chůze

Zařaďte chůzi do svého denní programu co nejčastěji. Čím víc budete chodit, tím lépe na tom bude vaše fyzička i váha. Stačí, když začnete denně s pěti až deseti minutami. Postupně přidávejte nejen čas, ale i zátěž (choďte například do kopců).

3. Dřepy

I když se vám mohou dřepy jevit jako primitivní cviky, posílíte u nich celou řadu svalových skupin - stehenní, lýtkové i hýžďové svaly. Dávejte si však pozor na správnou techniku provádění dřepů: měli byste u nich mít nohy na šířku ramen a záda musí být rovná. Pokrčte kolena a vykonávejte stejný pohyb, jako kdybyste se chtěli posati na židli. Kolena by měla zůstat přesně nad kotníky.

4. Výpady

Stejně jako při dřepech posílíte při výpadech hlavní svalové skupiny na dolní polovině těla. Kromě toho při nich zlepšujete i svou rovnováhu. Při správně provedených výpadech byste měli mít dokonale rovná záda, a koleno pokrčené v pravém úhlu. Váhu byste měli přenést na patu a zadní nohu spustit k podlaze - ovšem tak, aby se koleno nedotklo podlahy.

5. Kliky

Při klicích posílíte svaly hrudníku, ramena, tricepsy, ale i svaly středu těla. Ovšem i při klicích je mimořádně důležitá správná technika a provedení. Ruce by měly být vždy na šířku ramen. Pokud to zvládnete, zapřete se jen o špičky, v případě, že by pro vás tato varianta byla příliš obtížná, můžete si kleknout na kolena. Zpevněte se a v žádném případě "nevystrkujte" zadek nahoru; vaše záda a hýždě by měly být vždy v jedné rovině.

6. Sklapovačky

Správně provedené sklapovačky posílí dokonale břišní i zádové svaly. Pozor ale; nahoru se zvedejte vždy tahem a zapojením břišních svalů, a nikoli švihem. Při nesprávném provedení vás bude ze sklapovaček bolet krční páteř a ramena.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejhorší chyby, které děláte při cvičení
5 nejlepších cvičení proti bolesti zad
Získejte skvělou postavu v práci
Cvičení, které vás konečně zbaví špeků na břiše
Skákání na trampolíně je lepší než běh