Menu
Úvod  › 

Nejlepší cviky na bolavá záda

Občas už patrně každý zažil, co je to za nepříjemnost, když začnou bolet záda. Dnes se dá říci, že bolestmi zad trpěl nebo stále trpí téměř každý člověk. Na vině může být mnoho věci: nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání a nekvalitní židle, špatné držení těla, nevhodná matrace, stres, nadváha, nachlazení a další.

Někdy je bolest jen dočasná, ale jsou lidé, kteří bolestmi zad trpí stabilně. To, co nás zrazuje především, jsou zádové svaly, které ochabují, pokud necvičíme. Důležité zádové svaly chátrají a úlohu za ně musí převzít další svaly, kterou jsou následně přetíženy. Klouby včetně páteře pozvolna, zato jistě tuhnou. Neúcta k vlastnímu tělu se dřív či později na nás podepíše.

Zdroj:Bolavá záda

Proč lidi tak často bolí záda?

Bolesti zad patří k civilizačním chorobám, jež trápí člověka několik desetiletí. Za tuto dobu se člověk bohužel nestihl adaptovat na rychlou a drastickou změnu životního stylu. Zatímco dříve se chodilo pěšky, jezdilo na kolech, pracovalo na polích, dnes se vysedává v kancelářích i u televizoru, jezdí autem nebo městskou hromadnou dopravou, lidé moc nechodí, přitom chůzi nutně potřebují. Důsledkem toho je oslabení páteřních rotátorů a nepříjemn, mnohdy až úporné bolesti zad.

Jak ulevit zádům

Svým zádům ulevíme především pravidelným cvičením, a to nejen zad, ale protáhnout by se mělo celé tělo. Důležitou roli hrají nejen zádové, ale břišní a další svaly. V podstatě celá středová část těla ovlivňuje náš postoj. Pokud vás však bolí zrovna záda, bude nějaké posilování a cvičení celého těla to poslední, do čeho se pohrnete s vervou. Začněte tedy s cviky na uvolnění zad. Snažte se protáhnout všechny zádové svaly.

Jak začít

Ideálně hned a chůzi. Nejpřirozenějším způsobem pro posílení páteřních rotátorů je chůze. Kupte si krokoměr a ujděte denně minimálně 10 tisíc kroků. Krokoměr vás mnohokrát přiměje nechat si ujet autobus a projít se raději pěšky. Díky chůze posilujete a každým krokem navíc jste blíže a blíže zdravým zádům. Mimo chůze pak cvičte jógu a cviky na uvolnění zad.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články