Menu
Úvod  › 

Hitparáda neúčinných cviků

Jste si jistí, že cvičením neztrácíte čas? Možná cvičíte naprosto neúčinně. Podívejte se na hitparádu zcela neúčinných cviků, kterými si spíš uškodíte.

1. Přítahy horní kladky

Problém: Pouze lidé s velmi pohyblivými ramenními klouby udrží páteř dostatečně rovnou na to, aby dokázali provádět přítahy horní kladky za zády účinně. Pokud však cvičíte špatně, můžete si naopak ramena poškodit. Při špatném provádění cviku také často dochází k opakovaným nárazům do zadní části krku, které mohou vést k poškození krčních obratlů. Mnohem bezpečnější metodou jsou přítahy před hrudníkem.

2. Přítahy činky k bradě

Problém: Zvedání činky přímo k bradě je zcela zakázané, protože se při něm stlačují nervy v oblasti ramen. Namísto tohoto cviku upažujte s jednoručkami.

3. Příliš hluboký leg press

Problém: Ležíte na lavici a nohama zvedáte závaží, tím posilujete čtyřhlavý sval stehenní a kolenní šlachy. Problém nastává v okamžiku, kdy jsou nohy příliš stlačené a závaží vám poškozuje záda a kolena. Při cvičení by nohy neměly být ohnuté víc než devadesát stupňů.

4. Špatné kardio

Problém: Hrbíte se nad spinnerem a máte špatný úchop? Potom počítejte s tím, že si můžete natrhnout šlachy, poškodit páteř, ramena či lokte. Pro použití spinneru či rotopedu je stěžejní nastavení, které odpovídá přesně vašemu tělu a nebude nadměrně zatěžovat vaše klouby.

5. Špatné boty

Problém: Pokud máte mít nějaké výsledky, je naprosto nutné investovat do kvalitních bot. I v případě, že si jen jdete zaběhat do parku, špatné boty vám po několika dnech mohou poškodit klouby nebo vést ke zranění jako je například fascitida nebo zhroucení klenby chodidla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejlepších tipů pro vybudování svalů
5 základních fitness zásad
4 signály, že máte špatného trenéra
10 nejčastějších výmluv, proč nemůžete cvičit