Menu
Úvod  › 

Mužská plodnost: Všechno, co o ní musíte vědět

Víte, co má na vaše spermie nejhorší vliv, jaký počet spermií se považuje za snížený a jaké máte možnosti, když se vám početí potomka nedaří?

Můžete se cítit jako nepřekonatelný samec, ale v okamžiku, kdy se rozhodnete počít spolu dítě, můžete klidně zjistit, že to s tou vaší mužností není až tak slavné. Podle lékařských statistik je polovina případů, kdy mají páry problémy s početím dítěte, způsobena problémy na straně muže:

Co je pohyblivost spermií?

Pohyblibost spermií je v postatě jejich schopnost pohybovat se dopředu. Jakmile ejakulujete a spermie proniknou do vagíny, snaží se ze všech sil dostat se k vajíčku. Problém je v tom, že vaginální prostředí není ke spermiím nijak zvlášť pohostinné. Spermie mají při své snaze poměrně těžkou práci a pohybují se relativně pomalu. Nicméně o nízké pohyblivosti spermií se mluví v případě, že svého cíle je schopno dosáhnout méně než padesát procent spermií.

Co je morfologie spermií?

Morfologie spermií popisuje tvar a velikost spermií. Všichni zřejmě tuší, že zdravé spermie s normálním tvarem mají jeden bičík, který vybíhá z okrouhlé buňky. Abnormální spermie mají zdeformovanou hlavičku, nebo například dva bičíky.

Co se považuje za snížený počet spermií?

Za nízký počet spermií se obvykle považuje méně než dvacet milionů spermií v jednom ejakulátu. Nicméně vzhledem k tomu, že počet spermií u mužů celosvětově neustále klesá, v poslední době někteří odborníci mluví o sníženém počtu spermií teprve pokud se v ejakulátu nachází méně než patnáct milionů spermií.

Co poškozuje sperma?

Zdravý životní styl má jednoznačně kladný vliv na kvalitu spermií. A naopak, pokud budete kouřit, konzumovat alkohol, budete žít sedavým a stresujícím stylem života, nemůžete očekávat od svých spermií žádné olympijské výkony. Jednoznačně největší ránu svým spermiím však, podle odborníků, zasazují fitness šílenci, kteří násobí své úsilí braním steroidů. Takže sice možná budete mít obrovské svaly, ale vlastní dítě si můžete tak maximálně nakreslit.

Mění se kvalita spermií s věkem?

I když jsou biologické hodiny a omezení plodnosti věkem spojovány spíše se ženami, je prokázáno, že muži ve věku mezi pětačtyřiceti a padesáti lety mají mnohem větší pravděpodobnost, že počnou dítě s autismem, či schyzofrenií. Navíc se spolu s věkem snižuje objem ejakulátu, pohyblivost spermií a počet normálních, nedeformovaných spermií.

Dá se mužská neplodnost léčit?

Současná lékařská věda už zná mnoho způsobů, jak je možné problémy s mužskou plodností vyřešit: od jednoduchých úprav životního stylu, chirurgických zákroků, inseminace, až po IVF. Podle statistik se patnácti procentům párů nepodaří otěchotnět ani po roce snažení. Nicméně na druhou stranu je důležité uvědomit si, že i u párů, které žádné problémy s plodností nejsou, existuje každý měsíc pouze pětadvacetiprocentní šanci, že se jim podaří počít dítě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Mužská neplodnost: Když se nedaří počít
5 překvapivých zabijáků spermií
Jak zlepšit kvalitu svých spermií
Mizerné spermie vám vylepší ořechy
Věty, které nesmíte říct ženě, která se snaží otěhotnět