Menu
Úvod  ›   › 

Kdy je vhodný čas na změnu práce?

Člověk by měl dělat to, co ho baví. Občas, například když hledáme svou první práci a nakonec ji dostaneme, si říkáme jak je to skvělé, a že je to to pravé pro nás a bude nás bavit. To se ale může velice rychle změnit. Buďto nás práce omrzí nebo najdeme práci zajímavější, omezuje nás zdraví, anebo prostě chceme změnu. Každopádně bychom my sami měli vědět co je pro nás nejlepší a kam v životě směřujeme a čeho chceme dosáhnout. Musíme v sobě také najít odvahu udělat krok vpřed, dát výpověď a změnit zaměstnání.

Kdy je vhodný čas na změnu

Nejsem v práci šťastný 

Jak jsem již zmínila, první dojem z první či nově získané práce je vždy nejlepší. Představujeme si jak je ta pracovní pozice skvělá, jaké má firma pěkné zázemí a příjemné lidi. To vše se ale může za nějakou dobu změnit. Již po měsíci můžeme pocítit, že je něco v nepořádku a není to to, co jsme chtěli a co chceme dělat pozbytek života. Vliv na nás mohou mít také lidé, nejen náplň a náročnost práce. Pracuje se hůř s kolegy, kteří se s vámi nechtějí bavit a nezačlení vás do kolektivu. 

Potřebuje změnu práce

Myslím si, že mám navíc

Občas, po rutinních činnostech v naší práci, můžeme mít pocit, že bychom v životě mohli něčeho dosáhnout. To může mít kořeny v minulosti, ještě před zaměstnáním, kdy jsme měli své sny o tom, jak se budeme živit pomocí svého talentu. Ať už to byla hudba, psaní knih, podnikání, navrhování oblečení a podobně. Z vlastní zkušenosti musím říct, že to není úplně lehké. Pro začátek musíme mít nějakou práci, abychom si na naši vysněnou činnost ušetřili nějaké peníze. Pokud si ale myslíte, že už je na čase vrhnout se do své vysněné činnosti anebo si najít lepší pracovní pozici, která lépe odpovídá vašim schopnostem, pak je to vhodná doba pro odchod z práce, která vás neuspokojuje.

Nová odvětví a nové příležitosti

V dnešní době se objevují stále nová odvětví práce, dnes už tomu není tak jako dříve, kdy jste celý život dělali jednu a tu samou práci. Moderní doba nabízí stále více možností a zajímavých pracovních míst. Nebojte se vyzkoušet něco nového, objevte své skryté talenty a rozvíjejte se. Je důležité, aby vás vaše práce naplňovala.

Nemám čas na rodinu

Jste rodič a trávíte v práci příliš času? Nemáte čas na rodinu? Každý den chodit do práce na osmou hodinu ranní a vracet se kolem šesté až sedmé hodiny večerní, to není zrovna ideální. Především pokud máte rodinu, je přirozené, že s ní budete chtít trávit čas a tato pracovní doba není zrovna vhodná. Tato chvíle je vhodná pro uvažování nad změnou práce, nejlepší bude se poohlédnout po nějaké flexibilnější pracovní době, anebo se ve stávajícím zaměstnání zkusit domluvit například na občasné práci z domova, nebo-li home-office.

Ženy mezi 35. a 45. rokem

Nutkání po změně práce pociťují ženy kolem 35. a 45. roku života, kdy mohou trpět tzv. syndromem prázdného hnízda. Děti již odrostly a ženy tak chtějí prací zase získat smysl a pocit toho, že je někdo potřebuje. Chtějí být užitečné a nechtějí jen vysedávat doma, může se také jednat o kariéristky, to nepochybně.

Zasekl jsem se - vyhoření

Práce kterou máte vás drží stále na jednom místě a nemůžete se pohnout dál. Kariérní posun je v nedohlednu a rutinní práce vás již omrzela, děláte ji jen z povinnosti. Šéf vás nedokáže patřičně ocenit, povýšení se vám vyhýbá a ani plat se vám výrazně nezvedá. Je na čase se ozvat a říct si o doměnu anebo si najít lepší práci, kde budete mít budoucnost. Dělat práci, která naplňuje, to je to hlavní. Je to také prevence proti vyhoření a vyčerpání.

Zdravotní nezpůsobilost

Může se stát, že jste již několik let na pracovní pozici která vás baví, ale je fyzicky náročná a vy už se svým zdravotním stavem dál nemůžete pokračovat ve vykonávání. Proto je dobré uvážit změnu zaměstnání na takové, při kterém vás nebude váš zdravotní stav omezovat. Další variantou může být úraz na pracovišti a tudíž i vaše neschopnost nadále pracovat.

Stačí se ozvat

Změna práce se dá zvládnout i bez opuštění firmy či společnosti, ve které děláte. Stačí se ozvat, říct si o povýšení či zvýšení platu. Můžete také požádat o jiné benefity, které si po letech skvěle odvedené práce zasloužíte. Anebo si najít ve firmě jinou pozici, která by lépe odpovídala vašim dovednostem a talentu. Při tomto kroku je vhodné požádat zaměstanavatele nebo přímo nadřízeného o zpětnou vazbu či ohodnocení vašeho výkonu. Můžete sledovat nabídky práce jiných oddělení ve firmě a klidně se na ně přihlásit. On už si vás někdo všimne, že voláte po změně a jistě vám s tím někdo rád pomůže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)


Další články k tématu: Práce a život