Menu
Úvod  ›   › 

Co vám pomůže v nové práci začlenit se do kolektivu

Začlenit se do kolektivu je velmi důležité, protože ačkoliv chodíme do práce vydělávat peníze, chceme se tam cítit dobře. Vztahy na pracovišti mohou být přátelské, ale i nepříjemné až vyostřené. Na začátku je důležité, jak se zapíšeme, tedy jaký uděláme na druhé dojem.

Rozhodně není dobré dělat široká ramena, slibovat něco, co nemůžeme splnit a vymýšlet si pohádky. Paradox dnešní doby je, že lidé se velmi bojí být sami sebou, aby je druzí neodsoudili. Přitom právě takové lidi míváme ze všeho nejraději. Prostě nechte masku pana dokonalého/paní dokonalé na věšáku a buďte sví.

Zdroj:Vztahy na pracovišti

Zdvořilost je základ

Je-li to možné, nenabízejte hned ze startu všem tykání, pokud to takto v kolektivu nemají nastaveno. Jestliže si v nové práci všichni tykají, pak je to jiné, máte-li volbu, držte si ze začátku trošku odstup. Přeci jen určité hranice by existovat měly.

Buďte oporou i posilou

Říká se, že snaživý blb je horší než třídní nepřítel, ale na druhou stranu by nebylo příliš vhodné zapsat se jako lenoch. Tudíž pracujte dle svého nejlepšího svědomí a dodržujte pravidla i přestávky. Je dobré se ptát, co a jak mají nastaveno. Přijít jako nováček a trhat rekordy, pracovat i přes přestávku a snažit se zalíbit vedení by mohlo znamenat zprotivit se novému kolektivu. Nesnažte se vší silou zapadnout, ale ani zbytečně nevyčnívejte.

Účastněte se společných večírků

V mnohých společnostech pořádá vedení firmy různé večírky pro zaměstnance. Určitě se jich účastněte, protože jsou to okamžiky, kdy se upevňují přátelské vazby mezi kolegy. Nemusíte nutně chodit na každý z nich, jestliže vám to nevyhovuje, ale ani nezůstávejte úplně stranou.

Buďte nestranní

Občas to v kolektivech funguje tak, že se rozdělí na dva tábory, které proti sobě kují pikle. Nepřidávejte se ani na jednu z těchto stran. Vysvětlete, že jste nováček a nemáte žádné tušení, jak to tam chodí a nemáte v úmyslu dělat druhým ani sobě problémy. Zkrátka nechytejte se žádných klepů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce a život