Menu
Úvod  › 

Kdy je pravý čas na změnu zaměstnání?

Vaše zaměstnání vás štve, šéfa nemůžete vystát a s kolegy si nerozumíte. Stále častěji proto přemýšlíte, jestli už nenastal ten správný čas zvednout kotvy a pohnout se někam jinam. Kdy se vám vyplatí změnit práci a kdy byste měli naopak vytrvat?

V současné době, kdy ze všech stran přichází zprávy o krizi a propouštění, představuje změna zaměstnání pro mnoho lidí náročnější problém než před několika měsíci. To však neznamená, že byste měli za každou cenu zůstávat v zaměstnání, které vám nevyhovuje. Je však nutné pečlivěji než dříve zvážit současné podmínky, naděje na zlepšení, zázemí a vyhlídky do budoucna.

Dilema - změnit nebo nezměnit práci

Kdy zůstat a kdy naopak odejít?

Kdy změnit pracovní místo?

  • Když si své peníze nemůžete užít: Je sice hezké, že vyděláváte tolik peněz, že byste stokorunami mohli v případě potřeby tapetovat, ale pokud už vám nezbývá čas (energie, chuť) na to, abyste si je užili, jsou vám k ničemu. Neschopnost či nemožnost užít si peníze, které ve svém zaměstnání vyděláte, je jedním z nejlepších důvodů k jeho změně.
  • Už jste si to vyzkoušeli: Je samozřejmé, že každý člověk musí někde začít a nasbírat zkušenosti. Možná to byl právě ten důvod, proč jste vzali mizerně placenou práci, která vás v podstatě ani moc nebaví. Pokud jste však už přičichli k praxi, není důvod, proč nepožádat o povýšení, nebo rovnou nezměnit zaměstnání.
  • Práce už vám nic nedává: Bylo by naivní domnívat se, že někdy objevíte zaměstnání, které vás bude bavit den za dnem až do důchodu a bude vás naprosto stoprocentně naplňovat. Každá práce musí mít zákonitě i své slabé stránky. Na druhou stranu, pokud se musíte každé ráno fackovat, jen abyste se do zaměstnání vůbec vypravili, svou práci byste mohli dělat poslepu a zcela upřímně ji nenávidíte, je nejvyšší čas na změnu.
  • Máte rodinné zázemí: Můžete tisíckrát uvažovat o změně práce, ale pokud musíte živit manželku a tři děti, které jsou vás zcela závislé, nejspíš si budete hodně rozmýšlet, jestli se pustíte do hledání nové práce, které vám může na několik týdnů či měsíců velmi zkomplikovat finanční situaci. Máte pracující manželku, jejíž příjem by vás v případě potřeby udržel na vodou a zaměstnání, které vás neuspokojuje? Potom není důvod váhat.

Kdy zůstat práci?

  • Nevycházíte s kolegy: Jistě, nepříjemný kolektiv a nepřátelští kolegové dokáží pracovní prostředí velmi znepříjemnit. Na druhou stranu pokud vám vyhovuje zaměstnavatel i náplň práce, nejde o nepřekonatelnou překážku. Zkuste požádat o přeřazení do jiného oddělení, získejte na svou stranu alespoň nějakého spojence, začněte bojovat, ale zkrátka neustupujte.
  • Máte pocit nedocenění: Snažíte se, vzděláváte se, doplňujete znalosti, děláte spoustu věcí navíc a máte pocit, že to nikdo nevidí a neocení? Spíš než nad výpovědí se zamyslete nad tím, jestli své schopnosti umíte prezentovat a patřičně prodat.
  • Nejste si jistí, co vlastně chcete: Ve svém současném zaměstnání jste sice nespokojeni, ale v podstatě nevíte, co by vám přesně vyhovovalo víc. Za této situace je nesmysl měnit práci, protože pravděpodobnost, že narazíte na vysněné zaměstnání, se rovná pravděpodobnosti výhry v loterii. Předtím, než se rozhodnete pro návrat na pracovní trh, měli byste mít alespoň rámcovou představu, o jaké zaměstnání budete v budoucnu usilovat.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce za trest