Menu
Úvod  › 

Chcete pekáč buchet? Těmto jídlům se vyhněte!

Prahnete po plochém a vypracovaném břiše bez tuku a s viditelnými svaly? Pekáč buchet na břiše ale nikdy nezískáte, dokud nevykážete ze svého jídelníčku následující potraviny. Znáte je?

Nejspíš neexistuje nikdo, kdo by nechtěl mít štíhlý pas a vypracované, svalnaté břicho. Ostatně nadměrné tukové zásoby soustředěné kolem pasu jsou nejčastějším typem obezity v západní Evropě. Pokud i vy patříte mezi ty, kteří se zatím marně snaží propracovat k pekáči buchet na břiše, možná vás bude zajímat, jaké potraviny vám stojí v cestě. Pokud totiž chcete ploché břicho, následujícím potravinám se musíte bezpodmínečně vyhnout:

1. Rafinované cukry.

Nejste si jisti, o co přesně se jedná? Rafinované cukry najdete v takových potravinách, jako je například bílá rýže, bílé pečivo, nebo těstoviny. Místo nich volte zdravější varianty, jako je například žitné pečivo, neloupaná (hnědá) rýže, nebo luštěniny. Vědci z Pennsylvania State University zjistili, že lidé, kteří mají ve svém jídelníčku převahu celozrnného a žitného pečiva, doplněného ovocem a zeleninou, hubnou mnohem výrazněji v oblasti břicho, než ti lidé, kteří dodržovali ten samý zdravý jídelníček, v němž však ponechali bílé pečivo a těstoviny.

2. Bramborová jídla.

Studie, publikovaná v New England Journal of Medicine, sledovala změny hmotnosti u více než sto dvaceti tisíc lidí po dobu více než dvaceti let. Respondenti byli kontrolováni každé čtyři roky a v průměru přibrali pokaždé dvě kila. A jídlo, které z největší části stálo za váhovým přírůstkem? Brambory, chipsy, hranolky...

3. Červené maso a masové polotovary.

V rámci té samé studie se zjistilo, že ti lidé, kteří konzumují velké množství červeného masa a masových polotovarů přibírají výrazně více - zhruba o jeden kilogram za čtyři roky více. Další výzkum publikovaný v American Journal of Clinical Nutrition, kterého se zúčastnilo téměř čtyři sta tisíc lidí, zjistil, že ti, kteří jedli denně takové množství červeného masa odpovídající velikosti malého steaku, přibrali v průměru tři kila za pět let.

4. Šlehačka a krémy.

Kolegyně v práci slaví narozeniny, jste na návštěvě u příbuzných, máte schůzku v cukrárně... a před vámi přistane krémový zákusek nazdobený šlehačkou? Pokud se domníváte, že pro jednou se nic nestane a klidně si můžete dát, měli byste vědět, že intenzivnější zásobárnu nasycených mastných tuků jen velmi těžko najdete. Vědci z Wake Forest University provedli výzkum na dvou skupinách opic, z nichž jedna dostávala jídelníček převážně složený z nasycených tuků, zatímco druhá konzumovala převážně nenasycené tuky. První skupina (tedy ta s jídelníčkem plným nasycených tuků) přibrala na horní polovině těla o dvě procenta víc než druhá polovina.

5. Slazené nápoje.

Pokud se domníváte, že když si dáte dietní colu, nijak své postavě neublížíte, jste na velkém omylu. Právě slazené nápoje (a to i ty, které obsahují náhražku cukru) mají obrovský vliv na váhový přírůstek. Nejnovější studie dokázali, že ti lidé, kteří pijí slazené nápoje (včetně jejich dietních variant), přibírají třikrát rychleji v oblasti břicha, než ostatní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Posilte si zádové svaly: Cviky, které fungují
Mýty o vypracovaném břichu
Hitparáda svalů, které ženy na mužích milují
4 svaly, které se vám nevyplatí ignorovat
6 stylových triků, díky kterým budete vypadat svalnatější