Menu
Úvod  › 

Jídla, po kterých budete překvapivě ospalí

Jsou považována za zdravá, dietní a vůbec by vás nenapadlo podezírat je z příšerné únavy, která vás během dne přepadne. Jenže právě tyto zdravá jídla mohou za to, že jste ospalí a unavení.

Jste přesvědčeni, že když si k obědu nedáte pečený tučný bůček, nebo dvě orosené dvanáctky, není důvod, proč byste se během dne měli cítit ospalí a unavení? Omyl. I ty jídla, která by vás vůbec nenapadlo podezírat, vám způsobí absolutní útlum a ospalost. Víte, jaká to jsou a proč tomu tak je?

Sýry a jogurty

Neřekli byste to do nich, protože mléčné výrobky jsou obecně považovány za zdraví prospěšné, ale možná, že právě jogurty či sýry stojí za vaší únavou. Příčinou totiž může být laktózová intolerance (která se navíc může rozvinout až s věkem, takže neobstojí ani argument, že jste s mléčnými výrobky v minulosti neměli žádné problémy). Odhaduje se, že laktózovou intolerancí trpí dvacet až třicet procent lidí a právě jedním z jejích projevů je i únava. Pokud bojujete s únavou a ospalostí během dne, zkuste se zaměřit na to, jestli se vaše problémy nezhoršují po požití mléčných výrobků a zkuste je preventivně vyřadit ze svého jídelníčku.

Banány a oříšky

Banány obsahují velké množství hořčíku, který pomáhá uvolňovat svalové buňky, proto se také doporučuje jako prevence svalových křečí. Stejně tak mají velký obsah hořčíku i ořechy a mandle. Problém je v tom, že pokud máte nízkou hladinu hořčíku v těle, paradoxně právě oříšky a banány mohou způsobit, že se budete cítit ospalí a unavení. Řešením je vyvážený jídelníček, v němž bude zastoupen dostatek minerálů.

Pozdní večeře

Máte pocit, že když si dáte vydatnou večeři těsně předtím, než jdete do postele, nemůže se nic stát, protože jdete stejně spát? To jste ale bohužel na omylu. Jídla s vysokým obsahem kyselin, jako jsou červená masa, vejce, nebo mléčné výrobky, vám při večerní konzumaci mohou způsobit noční pálení žáhy. Výsledkem toho bude mizerná kvality spánku a následná únava a ospalost celý následující den. Těžká jídla byste měli jíst nejpozději čtyři hodiny předtím, než si jdete lehnout do postele. Potom se pravděpodobnost pálení žáhy sníží.

Tučný nebo sladký hřích

Celý den se držíte, jíte podle zásad zdravého životního stylu a pak si dáte jednorázově sáček slaných chipsů, nebo čokoládovou tyčinku a máte pocit, že si budete muset podepřít víčka sirkami, aby se vám nezavíraly. Je tomu tak kvůli tomu, že svůj organismus najednou zatížíte jídlem, které je velmi obtížné na trávení a k tomu, aby jej tělo zpracovalo, musí vynaložit velké množství energie. Rozdíl mezi zdravými lehkými potravinami a kalorickou nezdravou bombou, kterou svému organismu najednou pošlete, je tak obrovský, že nápor únavy a ospalosti zaznamenáte během velmi krátké doby. Pokud jste však teď začali uvažovat o tom, že když budete jíst dlouhodobě nezdravě, vaše tělo takové propady nezaznamená, můžete na to klidně zapomenout. Dlouhodobě nezdravé stravování vám přihraje permanentní únavu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Potraviny, které vám zlepší náladu
Tipy proti podzimní únavě
Podzimní únava, aneb proč je vám pořád tak špatně
10 překvapivých věcí, které vám dobijí energii
5 důvodů, proč jste pořád tak unavení