Menu
Úvod  › 

Závislost na jídlu z fast foodů: Nová diagnóza

Jídlo s vysokým obsahem kalorií, které si můžete dát ve fast foodech, je stejně návykové jako třeba kokain. Ukázala to nová studie provedená na myších.

Přecpávání se a impulsivní konzumace vysokokalorických jídel, které se typicky prodávají ve fast foodech, jsou stejně návykové jako například kokain nebo nikotin a mohou být příčinou nekontrolovatelného přejídání se a obezity. Dokazuje to nová studie.

Závěry, které přinesla studie provedená na myších, samozřejmě není možné rovnou aplikovat na lidskou obezitu, ale může pomoci porozumět nekontrolovatelnému přejídání se a jeho terapii.

Studie, jejíž závěry citovala agentura Reuters, zjistila, že nadměrná konzumace jídla s vysokým obsahem kalorií může spustit závislost. Jde o jakousi odpověď mozku, která z laboratorních myší krmených vysokokalorickými jídly učinila kompulsivní jedlíky, kteří se vůbec neovládali.

Vědci také zjistili pokles hladiny specifického dopaminového receptoru u myší s nadváhou - stejně nízká hladina téhož receptoru byla zaznamenána i u lidí závislých na drogách. "Obezita může být formou kompulsivního jezení. V takovém případě by mohly být účinné některé formy terapie, které se používají například při závislosti na drogách," říká autor studie Pail Kenny z The Scripps Research Institute na Floridě.

Vědci rozdělili myši do tří skupiny. Jedna skupina dostávala vyvážený zdravý jídelníček. Další skupiny dostávala převážně zdravou stravu, ale jednou denně konzumovala vysokokalorické jídlo. Třetí skupina dostávala neomezené množství jídla z fast foodů.

Myši ze třetí skupiny si rychle vybudovaly na vysokokalorickém jídlu závislost, konzumovaly ho celý den a brzo měly nadváhu. Myši v experimentu byly také trénované, že po světelném záblesku bude následovat drobný výboj. Myši ze skupiny, která měla neomezený přístup k jídlu s fast foodů, nebyly schopné hrozbu nebezpečí po světelném záblesku a pokračovaly dál v jídle.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 jídel, která nakrmí váš mozek
Jídlo a vaše hormony: Jak je zkrotit
Nejhorší jídla, která si můžete dát v restauraci