Menu
Úvod  ›   › 

Z paleo diety ztloustnete, tvrdí vědci

Držíte populární paleo dietu v naději, že se konečně zbavíte přebytečných kilogramů? Podle vědců ale můžete dosáhnout zcela opačného výsledku. Z paleo diety totiž můžete i přibrat.

Paleo dieta je hitem posledních let a na světě ji drží statisíce lidí. Přísahají na ni například Jessica Biel, Uma Thurman, nebo Jack Osbourne. Jenže zatímco vy doufáte, že vám tento způsob stravování přinese dokonalou postavu, ve skutečnosti může být příčinou vašeho váhového přírůstku. Podle nové australské studie může být paleo dieta právě tím důvodem, proč vaše váha dlouhodobě stojí a nedaří se vám dosáhnout vytoužených hodnot.

Takzvaná paleo dieta je založena na teorii, že naši prapředci měli ten absolutně nejzdravější a nejideálnější jídelníček. Skládá se zejména z libového masa, ovoce, vajec a mořských plodů. Absolutně zakázané jsou obiloviny, některé druhy zeleniny, mléčné produkty, rafinovaný cukr, sůl a průmyslově zpracovaná jídla. I když paleo dieta vznikla už v sedmdesátých letech, skutečný boom zažila teprve před několika roky.

Odborníci z Melbourne University aplikovali paleo dietu na laboratorní myši a výsledek je skutečně překvapil. Paleo dieta, které se někdy přezdívá dieta jeskynního muže, vedla u pokusných myší k nárůstu hmotnosti i výraznému zvýšení hladiny krevního cukru.

Autoři výzkumu srovnali výsledky u myší, které byly krmené paleo dietou a těmi, které měly "normální" jídelníček. Místo toho, aby došlo ke kýžené redukci váhy, jídelníček složený z jídel s vysokým obsahem tuků a minimálním podílem sacharidů (tedy paleo dieta) způsobila za dva měsíce nárůst tělesné váhy o patnáct procent. Kromě toho se u myší s paleo dietou objevila celá řada zdravotních problémů, jako intolerance lepku, syndrom dráždivého tračníku, roztroušená skleróza, nebo diabetes.

Autoři výzkumu varují, že kromě všech zdravotních komplikací a rizik, která s sebou paleo dieta nese, je pravděpodobné, že v konečném důsledku jejím držením nezhubnete, ale naopak přiberete. Přepočteno na lidskou hmotnost; začnete s osmdesáti kilogramy, ale na konci skončíte s dvaadevadesáti kily. Navíc je pravděpodobné, že vám paleo dieta "rozhází" kontrolu nad hladinou krevního cukru, takže v budoucnu se vám bude hubnout ještě mnohem hůře.

Pokud chcete Paleo dietu dodržovat, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem a dělat to pod dohledem skutečného odborníka, abyste předešli všem komplikacím.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Chcete pekáč buchet? Těmto jídlům se vyhněte!
Test: Podaří se vám letos zhubnout?
5 způsobů, jak se vyhnout zimním kilům
Pravidla, díky kterým si udržíte váhu
10 způsobů, jak zhubnout bez námahy