Menu
Úvod  ›   › 

Kousání nehtů u dětí: Jak je to odnaučit

Má neustále prsty v puse a okusuje si nehty. Domluvy nepomáhají a už jste z tohoto zlozvyku svého dítěte úplně nešťastní? Čtěte, proč tomu tak je a jak ho to odnaučit.

Kousání nehtů u dětí může mít celou řadu příčin - zvědavost, nudu, stres, nebo sílu zvyku. Kousání nehtů je většinou považováno za "nervózní zlozvyk", jako je cucání palce, skřípání zuby, či cucání vlasů. Navíc tyto zlozvyky často přetrvávají až do dospělosti.

Kousání nehtů je velmi často způsobem, kterým děti uvolňují své vnitřní napětí. S nervozitou a úzkostí se potýkají všechny děti - a nezáleží na stylu výchovy, či na tom, jak je jejich dětství idylické. Spouštěčem může být klidně jen nová učitelka ve školce, spor s kamarády na hřišti, nebo jiný zdánlivě nepodstatný podnět. Sledujte své dítě a pozorujte, kdy si nehty kouše nejčastěji. Pokud je to v opakujících se situacích, souvislost se stresem a uvolnění napětí je jasná. Stejně tak se ale může jednat o bezděčné jednání, které si dítě ani neuvědomuje. Co tedy s tímto nepříjemný zlozvykem můžete dělat?

Odhalte příčinu

Klíčové pro boj s kousáním nehtů je odhalení jeho příčiny. Zkuste zapátrat po možném zdroji úzkosti u dítěte. Přemýšlejte, zda v životě dítěte nedošlo k nějaké stresové události - kousání nehtů často začíná například po rozvodu, stěhování, nástupu do nové školky a podobně. Promluvte si s dítětem o tom, co ho trápí a o jeho starostech.

Nenaléhejte, ani netrestejte

Dokud vaše dítě skutečně nebude chtít si přestat nehty kousat, velmi pravděpodobně se vám jeho zlozvyk nepodaří zvrátit. Stejně jako další nervózní zlozvyky je kousání nehtů často nevědomé. A pokud si vaše dítě není vědomo toho, že si nehty okusuje, jakékoli napomínání a trestání je zcela neúčinné. Místo toho, abyste do svého dítěte neustále rýpali, vyhrožovali, raději se soustřeďte na to, aby vaše dítě mělo čisté ruce, dodržovalo hygienické návyky a snížila se tak pravděpodobnost přenosu infekce. Pokud budete dítě stále napomínat, ještě tak zvýšíte jeho stres a nejspíš si začne kousat nehty ještě intenzivněji. Hořké či pálivé laky na nehty mohou sice představovat určitou variantu, nicméně hrozí tu riziko, že dítě nahradí jeden zlozvyk jiným.

Pomozte mu přestat

Děti se většinou rozhodnou s kousáním nehtů přestat poté, co je na jejich zlozvyk upozorní kamarádi, nebo když dorostou do věku, kdy jim začne záležet na svém vzhledu. Jakmile jim samotným začne jejich zlozvyk vadit, promluvte si s nimi, povzbuzujte je a klidně se jich zeptejte, jak byste jim mohli být v jejich snaze nápomocni.

Pomozte mu uvědomit si zlozvyk

Snažte se, aby si vaše dítě svůj zlozvyk uvědomovalo. Domluvte si například svůj tajný signál (například určité slovo, které pronesete, když si vaše dítě bude kousat nehty). Snažte se snížit stres v životě dítěte na minimum. Udělejte si na něj čas, nespěchejte, buďte mu k dispozici. Dávejte mu najevo, že jste tady pro něj.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
4 největší dětské zlozvyky: Jak na ně
4 dětské zlozvyky, které byste neměli ignorovat
15 věcí, že kterých se dokáží radovat jen rodiče
10 her, které jsou důležité pro rozvoj vašeho dítěte
Proč jsou otcové stejně důležití jako matky