Menu
Úvod  › 

Svatební etiketa pro hosty: Co ano a co ne

Jste pozvaní na svatbu? Přečtěte si seznam věcí, které se od svatbních hostů očekávají, a které vám naopak novomanželé neodpustí.

CO ANO

1. Pokud jste pozváni na obřad, nechoďte na oslavu.

Uvědomte si, že ne každý má dostatek financí na to, aby pozval všechny své kamarády na hostinu či večerní oslavu. Pokud vás tedy budoucí novomanželé pozvou, abyste se přišli podívat na jejich obřad, rozhodně to neznamená automatické pozvání na oslavu. Pamatujte na to a předejděte faux pas.

2. Oblečte se přiměřeně stylu svatby.

Jiné oblečení vyžaduje svatba motorkářů na louce, která pokračuje pečením prasete, a jiné šaty si žádá obřad v kostele s formální hostinou. Pokud si nejste jisti a nemůžete se zeptat budoucích novomanželů, v jakém stylu jejich svatba bude, vždy se raději oblečte slavnostněji, prokazujete tak svatebčanům úctu.

3. Přijďte včas.

Není nic horšího než hosté, kteří ruší obřad pozdním příchodem. Kdybyste si měli v životě vybrat jedinou příležitost, kdy budete chodit včas, měla by to být rozhodně svatba. V tomto případě se pozdní příchody skutečně netolerují prakticky nikdy.

4. Přineste dárek

I když se novomanželé tváří, jakože o dárky nestojí a nejpodstatnější je pro ně vaše přítomnost (a dost možná, že tomu tak opravdu i je), nikdy nechoďte na svatbu bez daru. Pozváním se automaticky rozumí i dárek. Myslete na to.

5. Respektujte svatební seznam.

Jestliže mají ženich s nevěstou vytvořen svatební seznam, za každých okolností ho respektujte a nevybírejte dárky podle svého vlastního uvážení. Výjimku představují pouze peníze, za které si mohou novomanželé koupit věc dle vlastního uvážení.

6. Respektujte zasedací pořádek.

Možná vám to přijde jako zbytečný detail, ale novomanželé strávili spoustu času sestavováním zasedacího pořádku tak, aby byly zachovány vazby mezi hosty. Respektujte to a nevybírejte si místo podle vlastního uvážení.

Co NE

1. Neberte s sebou nepozvané lidi.

Pokud jste dostali pozvání ke svatebnímu stolu, týká se pouze a jen vás, a nikoli vašich kamarádů, spolubydlících, nebo vzdálených sestřenic. Výjimku tvoří pouze dlouhodobí partneři. Jestliže si nejste jisti, nenápadně se budoucích novomanželů zeptejte, jestli s sebou můžete přivést ještě někoho. Uvědomte si však, že každý další host navíc stojí novomanžele peníze, takže svůj dotaz pečlivě zvažte.

2. Neberte s sebou děti.

Pokud novomanželé výslovně nepozvou i vaše potomky, sežeňte si pro ně na svatební den hlídání. Svatba vašich kamarádů skutečně není nejlepší příležitostí pochlubit se tím, jak vaše dítě roste. Nezapomeňte, že se jedná o jejich velký den.

3. Neoblékejte si bílou.

Pokud se nejedná vyloženě o svatbu v bílých tónech, kde se od hostů požaduje, aby byli oblečeni v bílé, nikdy si tuto barvu na sebe neberte. Jedinou výjimku tvoří u mužů košile a u žen blůzy a topy. Pamatujte si, že bílá barva je striktně vyhrazena nevěstě (ať už ji využije, či nikoli).

4. Neignorujte náboženské vyznání novomanželů.

Můžete si o něm myslet, co chcete, ale za každých okolností respektujte náboženské vyznání novomanželů a jejich kulturní tradice. Pokud se rozhodnou pro církevní svatbu, je to jen jejich rozhodnutí a vy jej musíte respektovat. Jakékoli dehonestující poznámky si proto nechte výhradně pro sebe.

5. Nemluvte o vlastní svatbě.

Možná máte pocit, že vzpomínky na vaší svatbu jsou naprosto jedinečné a neopakovatelné, ale buďte ujištěni, že takové jsou jen pro vás. Ve svatební den vašich kamarádů jsou hovory o vašem sňatku tabu.

6. Netelefonujte.

Pravděpodobně ani toho největšího ignoranta by nenapadlo telefonovat při svatebním obřadu, ale váš mobil by měl zůstat vypnutý i na hostině a minimálně na začátku svatební oslavy. Prokazujete tak úctu novomanželům.

7. Neodcházejte před rozkrojením dortu.

I kdyby se jednalo o nejnudnější svatbu na světě, neodpustitelným prohřeškem proti etiketě je odchod před rozkrojením dortu. Snažte se proto přemoci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší svatební chyby: Jak se jim vyhnout
Svatební účes: Tipy, které se vám vyplatí
Jak si vybrat svatební šaty? Co musíte vědět
Týden před svatbou: Co musíte udělat pro svou krásu
Tipy, které vám ušetří peníze na svatbě
Tipy na nejlepší svatební dary