Menu
Úvod  › 

Tipy na bezbolestné šetření peněz

Každý měsíc si říkáte, že začnete šetřit a přitom na jeho konci počítáte drobné? Zkuste aplikovat následující šetřící tipy, které vám pomohou uspořit peníze a přitom vás nebudou nijak zvlášť zatěžovat.

Potřebovali byste koupit novou pračku, ale ještě jste nezaplatili nájem a nádrž vašeho auta je beznadějně prázdná. S nedostatkem financí se ve větší či menší míře potýká prakticky každý. Přitom však k tomu, abyste ušetřili zajímavou částku, nemusíte dělat žádná drastická omezení, ani změny životního stylu. Následující spořící tipy jsou prakticky bezbolestné:

1. Snižte teplotu

Je sice hezké, že máte byt vytopený na teplotu, která připomíná saunu, ale pokud každoročně protopíte desetitisíce, je nejvyšší čas zamyslet se nad tím, zda skutečně potřebujete k životu extrémní teplotu. Podle odborníků je pro člověka nejzdravější a nejpříjemnější teplota kolem dvaceti stupňů. Snižte tedy topení na tuto teplotu. Pokud jste byli doposud zvyklí na mnohem vyšší stupně Celsia, začnete se snižováním pokojové teploty pozvolna. Kromě toho, že ušetříte významnou částku, prospějete tak i svému zdraví tím, že se budete otužovat. A z hlediska financí vás vždy vyjde levněji jeden svetr navíc než extrémně vytopený byt.

2. Zrušte sušičku

Sušička prádla je k nezaplacení v době vytrvalých lijáků, nebo sychravého počasí, kdy by oblečení venku schlo několik dnů. Nicméně zamýšleli jste se někdy nad tím, kolik elektrické energie sušička spotřebuje? Pokud už tento spotřebič máte doma, pořiďte si k němu i sušák prádla, který v případě hezkého počasí vynesete na balkón a vyprané prádlo na něj pověsíte. Přijde vás to na deset minut času, ale z dlouhodobého hlediska tak ušetříte významné částky.

3. Klubové karty

Pokud jste na tom jako většina lidí, nejspíš v obchodech sveřepě odmítáte založení klubových kartiček s tím, že už jich máte dost, stejně je neustále zapomínáte a vlastně do toho kterého obchodu zavítáte jen občas. Většina klubových kartiček je však založená na principu sčítání bodů, takže nijak zvlášť nevadí, že v obchodě nenakupujete pravidelně. Jejich zřízení vás bude stát jen několik minut času a získat můžete obvykle zajímavé slevy, ale i dárky k nákupu navíc a podobně.

4. Pěstujte

Máte doma zahrádku, nebo alespoň balkón? Výborně! Obohaťte svou kuchyni o vlastnoručně vypěstované potraviny. Nemusíte se rovnou vrhat do pěstování několika záhonů mrkve, či trávit úmorné hodiny okopáváním brambor, stačí když si pořídíte několik květináčů s čerstvými bylinkami, které vám nahradí kupované koření. Vaše děti určitě ocení i truhlík s jahodami, nebo řádek hrášku, který si budou moci samy sklidit.

5. Cvičte doma

Sportování je vynikající záležitostí, ale pokud třikrát týdně navštěvujete posilovnu, vaše peněženka tuto zátěž zcela jistě pocítí. Místo toho si raději natáhněte tepláky, obujte tenisky a vyrazte si zaběhat do lesa. Podívejte se na internet a stáhněte si cvičební program dle vlastního výběru. Místo činek můžete využít pet lahve naplněné vodou nebo pískem a posilovat se dá i s běžným vybavením domácnosti, jako je například židle, srolovaný ručník a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
4 tipy, jak přežít krizi
10 způsobů, jak mluvit dětmi o penězích
5 důvodů, proč vaše podnikání zkrachuje
Zbytečné chyby, které připravují vaši domácnost o peníze
5 kroků pro život na volné noze
5 chyb, které vás zbytečně připravují o peníze