Menu
Úvod  ›   › 

Rychlá chůze je stejně účinná jako běh

Pohrdáte chůzí jako méněcenným pohybem? Chyba! Nová studie dokázala, že rychlá chůze je stejně efektivní jako běhání.

Rychlá chůze je stejně dobrá jako běh - spálíte při ní stejně kalorií a její přínosy pro zdravotní stav jsou srovnatelné s během. Tvrdí to alespoň nová studie, jejíž výsledky byly zveřejněny před několika dny. Vědci se v ní snažili odpovědět na otázku, zda rychlá chůze posiluje vaše srdce stejně jako běh a zda při ní stejně efektivně můžete i zhubnout. Odborníci vyšetřili více než třiatřicet tisíce běžců a víc než patnáct tisíc "chodců" a zjistili, že podstatný není čas, který se rychou chůzí či během stráví, ale energetický výdej.

Jinými slovy: Je logické, že uběhnutím dvou kilometrů strávíte méně času, než když stejně dlouhou trasu půjdete pěšky, nicméně suma vydané energie a tedy i spálených kalorií bude stejná. Stejně tak bude srovnatelný i efekt, který bude mít ten který pohyb na vaše zdraví.

V rámci výzkumu odborníci měřili krevní tlak, hladinu krevního cukru a cholesterol běžců a chodců a sledovali tyto hodnoty po dalších šest let. Lidé, kteří se pravidelně hýbali, dosáhli stejných zdravotních přínosů nezávisle na tom, jestli běhali, nebo "jen" rychle chodili.

Autoři studie upozorňují na to, že lidé mají často pocit, že pokud nechtějí, nebo nemohou běhat, nemá cenu rychlou chůzi vůbec zkoušet, protože ji považují za jakýsi méněcenný druh pohybu. Jde přitom o nesmyslný názor, protože pokud ujdete ve svižnějším tempu stejnou vzdálenost, je to stejné, jako kdybyste běželi. Jen chůzí strávíte poněkud delší dobu.

Oproti klidovému režimu spálíte rychlou chůzí 3,8krát více kalorií, během potom sedmkrát až dvanáctkrát více kalorií. Nicméně při zdolání stejné vzdálenosti se rozdíly mezi těmito dvěma pohyby stírají.

Autoři výzkumu také zjistili, že běžci jsou obvykle mladší a sportovněji založení lidé než chodci. Průměrný věk běžců ve výzkumu činil 48 let, zatímco u chodců to bylo 62. Průměrný věk běžkyň potom řinil 41 let, oproti průměrné 53 letům chodkyň. U obou skupin se však téměř o čtyřicet procent snížilo riziko, že se u nich objeví vysoký krevní tlak, o šestatřicet procent riziko vysokého cholesterolu a o jednasedmdesát procent riziko rozvoje diabetu. Jediný rozdíl, ke kterému vědci dospěli, bylo zjištění, že běžci mají tendenci zapojovat do svého pohybového režimu i další sport.

Běhání potom obvykle volí spíše lidé, kteří nemají dostatek času a chtějí se rychle dostat do formy, rychlá chůze je potom vhodnější pro osoby se zdravotním omezením (například onemocněním kloubů, nebo po úrazech...), s nadváhou, nebo ty, kteří se na běhání necítí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší chyby, které děláte při běhání
Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!
Chůze je ideální metodou hubnutí
Nový trend: Běh naboso
8 důvodů, proč více chodit
Skákání na trampolíně je lepší než běh