Menu
Úvod  ›   › 

Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!

Běhání je věda. Pokud nebudete mít správný postoj a pohyb nohou, riskujete vážná zranění. Zkontrolujte si, jestli běháte správně a neničíte si nohy.

"Podívejte se z okna, nebo vyjděte ven do parku a uvidíte spoustu běžců, kteří běží v trhavém rytmu, mají špatný postoj a při běhu dupou jako stádo slonů," říká pro agenturu Reuters Lee Saxby, běžecký trenér a odborník, který výzkumu běhu věnoval mnoho let. Speciální kapitolou je pak podle něj joging, který si většina lidí plete s pomalým během: "Lidé přirozeně buď běhají nebo chodí. Při běhu dopadají na přední část chodidla, zatímco při chůzi je váha na patě. Jenže joging není jen pomalý běh, jak si celá řada lidí mylně myslí. Joging je naprosto speciální druh pohybu, jakýsi hybrid mezi chůzí a během, při kterém platí speciální pravidla."

Ať se však věnujete klasickému běhu, sprintu, nebo jogingu, dávat pozor byste si měli na tři základní faktory, které určují, že při běhu neriskujete zranění a skutečně jím prospíváte svému zdraví: správný postoj, udržování správného rytmu a váhu na přední části chodidel.

Velmi častou chybou je špatný výběr bot na běhání. Pokud si totiž koupíte těžké, příliš "vypolštářované" boty, zbavíte tak tělo propriocepce, tedy schopnosti koordinovat tělo v prostoru a mít přehled o jeho postoji, pohybu a rovnováze. "Tělo je za normálních okolností schopno signalizovat vám, co je pro něj dobré a co už mu nevyhovuje. Pokud ho této schopnosti zbavíte, například výběrem špatných bot, koledujete si o vážné zdravotní problémy," varuje Lee Saxby.

Mark Cucuzzella, profesor medicíny na West Virginia University, k tomu podotýká, že zatímco při chůzi přenášejí lidé svou váhu na patu, běh je ve skutečnosti sérií krátkých skoků: "Takže jen pokud došlapujete na přední a střední část chodidla a nikoli na patu, můžete využít odrazu správným způsobem. Joging a běh mají celou řadu zdravotních přínosů, ale je potřeba naučit se správnou techniku, při které člověk nedopadá ztěžka na paty." Právě nesprávná technika běhu má často za následek zranění kolene, nebo stresovou frakturu. "Joging a běh obecně je jednou z nejjistějších cest, jak může člověk zůstat fit, ovšem za předpokladu, že k běhání přistupuje rozumně a svou kondici si buduje postupně." Pokud s během teprve začínáte, měli byste si zapamatovat začátečnické pravidlo deseti procent. To znamená, že za týden byste si neměli zvětšovat uběhnutou vzdálenost, ani čas o víc než deset procent.

"Spoustu zranění si přivodí lidé, kteří běhají ve starých keckách," říká Cucuzzella. "Pokud chcete běhat pravidelně, potřebujete dobrou stabilitu a boty, které absorbují všechny nárazy, a to staré boty nikdy nedokáží." Podle ortopedů byste měli boty vyměnit už po každých sto až sto padesáti uběhnutých kilometrech. Po této době už totiž ztratí zhruba šedesát procent ze své schopnosti absorbovat nárazy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vaše nejvtipnější erotické zážitky
10 důvodů, proč byste měli začít běhat
Největší chyby, které děláte při běhání