Menu
Úvod  › 

8 důvodů, proč více chodit

Stačí, když budete denně chodit čtyřicet minut a váš zdravotní stav se rapidně zlepší. Předkládáme vám osm důvodů, proč byste měli chodit mnohem víc než dosud.

Chůze vám rozpustí přebytečný tuk, zformuje postavu i rapidně vylepší náladu. Stačí, když denně budete chodit alespoň čtyřicet minut a můžete si na svůj účet připsat zásadní zdravotní přínosy. Následujících osm důvodů by vás mělo přimět k tomu, abyste chůzi zařadili do svého denního programu:

1. Snižuje riziko diabetu.

Nové výzkumy ukazují, že rychlá chůze snižuje riziko rozvoje diabetu typu 2. Inzulínová rezistence je varovným příznakem této choroby i u lidí s normální hladinou krevního cukru. Nicméně britská studie ukázala, že lidé, kteří mají toto onemocnění v rodinné anamnéze, a denně se věnují rychlé chůzi, jste diabetem typu 2 postiženi mnohem méně často.

2. Zlepší váš sexuální život.

Sex a pohyb jdou ruku v ruce. Výzkumy ukázaly, že ženy ve věku mezi pětačtyřiceti a pětapadesáti lety, které cvičí nebo chodí na rychlé procházky, mají mnohem vyšší libido a mimo jiné jsou také mnohem více spokojené se svým sexuálním životem.

3. Ušetříte za posilovnu.

K tomu, abyste byli ve formě, nemusíte utrácet tisíce za členství v posilovně a dokonce ani nemusíte denně uběhnout několik kilometrů. Stačí, když si denně uděláte čas na procházku ve svižném tempu a docílíte stejného výsledku zadarmo. Zbavíte se tak stresu, předejdete srdečním onemocněním a zbavíte se přebytečných kilogramů.

4. Ušetříte za léky.

National Walkers´ Health Study provedla výzkum, kterého se zúčastnilo 32 000 žen a 8 000 mužů. Podle ně ti, kteří chodili na každodenní dlouhé procházky, potřebovali mnohem méně léků než ostatní. Už jedna dlouhá procházka za týden však, podle vědců, snižuje potřebu užívání léků a vašemu zdravotnímu stavu prospěje.

5. Zmenší vaši únavu.

Jste ve stresu a cítíte se unavení? Stačí, když si dáte třikrát týdně hodinovou procházku a vaše únava i stres budou zažehnány. Kromě toho vědci zjistili, že pokud se takto budete procházet alespoň osmnáct týdnů, zlepší se dokonce i vaše mentální schopnosti, pozornost a paměť.

6. Pomáhá v boji proti rakovině prsu.

Ženy, které se pravidelně prochází poté, co jim byla diagnostikována rakovina prsu, mají o pětačtyřicet procent větší šanci, že se jim podaří nad zákeřným onemocněním zvítězit, než ty, které jsou pohybově neaktivní. Zjistila to studie, která byla publikována v Journal of Clinical Oncology.

7. Redukuje riziko mrtvice.

Rychlá třicetiminutová procházka, pět dní v týdnu prokazatelně snižuje riziko, že se u vás objeví mozková mrtvice. Prokázal to výzkum, který provedli vědci na univerzitě v Jižní Karolíně. Výzkumu se zúčastnilo 46 000 mužů a 15 000 žen, které vědci sledovali po dobu osmnácti let. Zjistili, že u těch, kteří chodili pravidelně na rychlou procházku, bylo o čtyřicet procent nižší riziko mozkové mrtvice.

8. Budete vyrovnanější.

Italští vědci zjistili, že pravidelné procházky vás zachrání před problémy s pamětí a budete také mnohem vyrovnanější. Čtyřletý výzkum zjistil, že lidé, kteří se pravidelně prochází, mají o třetinu nižší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence, než ti, kteří nejsou takto pohybově aktivní.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zůstat fit celé léto
Zapomeňte na posilovnu, zhubněte chůzí
Chůze je ideální metodou hubnutí
Nordic Walking: Průvodce pro začátečníky