Menu
Úvod  ›   › 

Nový trend: Běh naboso

Stále více lidí vyráží běhat do terénu naboso. Vrátí vás tento módní trend zpátky ke kořenům a prospěje vašemu zdraví, nebo jde o zbytečný extrémismus, kterým si ublížíte?

Každý rok roste počet lidí, kteří vyráží běhat naboso, i přes určité nepohodlí a riziko zranění, které to s sebou nese. Roste obliba takzvaných pětiprstových bot, které svým vzhledem připomínají spíše ponožky a dokonale se přizpůsobí tvaru nohy a chodidla. Jak se k tomuto trendu ale staví lékaři a odborníci? Podporují ho, nebo jej považují za zbytečný hazard se zdravím?

Podle agentury Reuters zuří mezi příznivci a odpůrci běhání naboso nesmiřitelný boj. Kořeny obliby běhání naboso sahají ke knize "Zrozen k běhu" od Christophera McDougalla. Její autor strávil dlouhou dobu u mexického domorodého kmene, jehož příslušníci překonávají během naboso značné vzdálenosti bez toho, že by se zranili, nebo si nějak poškodili zdraví.

Otázka zní, zda je stejný druh pohybu vhodný i pro naše chodidla zdeformovaná často nekvalitními botami a podpatky. Zastánci běhu naboso argumentují tím, že jde o vynikající způsob, jak našim chodidlům a nohám zase vrátit formu a kondici. Ve výzkumu zveřejněném vloni v magazínu Nature poukazuje evoluční biolog Daniel Lieberman na skutečnost, že naši předci běhali po miliony let bosi nebo pouze v jednoduchých mokasínech, které poskytovaly jejich chodidlům kontakt s povrchem.

Tým vedený Liebermanem zjistil v průběhu celé řady analýz, že i když běhají bosí běžci na tvrdém povrchu, našlapují přes špičku a mají mnohem méně kolizí a úrazů než obutí běžci. Kromě toho mají ti, kteří běhají bez bot, pružnější krok a používají svaly na nohou a zejména lýtkách mnohem efektivněji. Zatím však není prokázán dlouhodobý dopad na chodidla běžců, kteří běhají bez opory pevných bot.

Velkým propagátorem běhání naboso je profesor biologie Daniel Howell, který tvrdí, že strávil pětadevadesát procent svého života vos. Chodí bos v jakémkoli počasí i v jakémkoli terénu: "Chůze a běh naboso je naše přirozenost. Boty tento pohyb jen komplikují a deformují chodidla. Způsobují nevratné negativní změny v anatomii chodidel, kterým právě chůze a běh naboso může zabránit."

Opačného názoru je však Simon Nartold, sportovní podiatr, který trvá na tom, že většina sportovců amatérů by měla zůstat u sportování v kvalitní obuvi. Tvrdí, že ochrana a opora, kterou chodidlu poskytuje bota, je ničím nenahraditelná.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 důvodů, proč byste měli začít běhat
Největší chyby, které děláte při běhání
Běháte správně? Zkontrolujte si nohy!