Menu
Úvod  › 

Půjčka na cokoliv

Rozhodli jste se, že si pořídíte nové auto, zařízení do bytu nebo cokoliv jiného, ale nemáte k dispozici dostatečné množství finančních prostředků? Nechcete-li čekat, až se vám podaří našetřit ze svých příjmů, můžete si pomoct vhodně zvoleným financováním. Obecně je vždy výhodnější uzavřít účelový úvěr, který lze využít pouze na striktně vymezené účely (např. hypotéku pouze na financování související s bydlením). Chystáte-li se však peníze využít na financování více položek, případně nenajdete-li vhodný účelový úvěr, nezbude vám, než si vyřídit neúčelovou půjčku. Tzv. půjčka na cokoliv může mít mnoho podob a my vám představíme ty nejběžnější.

Půjčku na cokoliv seženete v bance i v nebankovním sektoru

Co je to půjčka na cokoliv? Jde o osobní spotřebitelský úvěr, který je nedílnou součástí portfolia každé banky. Tento typ půjčky samozřejmě nabízí i nebankovní společnosti a nutno podotknout, že často za srovnatelných nebo i výhodnějších podmínek.

Klasická půjčka na cokoliv má následující parametry:

 • pohybuje se v rámci několika desítek až stovek tisíc korun
 • úroková sazba začíná kolem 7 %, ale může se vyšplhat i na dvojnásobek
 • splatnost je volitelná, nejčastěji od 12 do 84 měsíců

Banky a renomované nebankovní společnosti nevyžadují žádné poplatky za vyřízení. Sjednání půjčky na cokoliv je rychlé (část procesu může proběhnout online) a obvykle lze získat peníze v rámci několika hodin.

Co budete k vyřízení půjčky na cokoliv potřebovat?

Neobejdete se bez následujících dokladů:

 • dva doklady totožnosti (např. občanský průkaz a pas/řidičský průkaz/rodný list)
 • potvrzení o výši příjmu
 • bankovní výpisy, ze kterých lze vyčíst příjmy a výdaje domácnosti

Kdo má na půjčku na cokoliv nárok?

Požadavky ze strany bankovních a nebankovních společností mohou být mírně odlišné. Obecně se ale nevyhnete důkladné kontrole v registrech dlužníků. Zároveň musíte doložit bonitu, na základě které poskytovatel stanoví maximální výši úvěru. Některé finanční instituce nabízí velmi vysoké čásky i bez spoluručitele.

Obecně je půjčka na cokoliv určena pro všechny osoby, které disponují adekvátním doložitelným příjmem, mají dobrou platební morálku a trvalý pobyt na území České republiky. V praxi může být půjčka schválena také ženám na mateřské dovolené, důchodcům a podnikatelům/živnostníkům.

Bankovní, nebo nebankovní půjčka na cokoliv?

V minulosti byly nebankovní společnosti démonizovány a i dnes v nebankovním sektoru figuruje množství úvěrových predátorů. Renomované nebankovní subjekty ale nabízí velmi atraktivní úvěry, které se v mnoha ohledech vyrovnají bankovním půjčkám.

Důsledný výběr půjčky na cokoliv zajistí, že se ve finále příliš nepřeplatíte. Dáte-li si načas a porovnáte-li většinu konkurenčních produktů, ušetříte i desítky tisíc korun. Automaticky se distancujte od neznámých úvěrových společností a zaměřte se pouze na banky a prověřené nebankovní instituce.

Půjčka na cokoliv nechybí v nabídce těchto prověřených nebankovních poskytovatelů:

 • Home Credit
 • Cetelem
 • Cofidis
 • Provident

Jako neúčelový úvěr lze využít i celou řadu jiných typů půjček:

 • americká hypotéka
 • kreditní karta
 • kontokorentní úvěr
 • nebankovní rychlé půjčky

Výše zmíněné finanční produkty mají své specifické výhody, ale zároveň jsou primárně určeny na jiné účely.

Z kreditní karty a kontokorentního úvěru můžete financovat cokoliv - smíříte-li se s vysokým úrokem. Oba produkty by měly sloužit spíše jako finanční rezerva než dlouhodobá půjčka na cokoliv.

Mnohem zajímavější je americká hypotéka, která se naopak chlubí nižšími úroky než běžná osobní půjčka. Bývá však podmíněna ručením nemovitostí.

A konečně populární nebankovní půjčky známé jako půjčky do výplaty. I ty lze použít na cokoliv, nicméně jsou limitovány malým úvěrovým rámcem (max. několik tisíc korun). Výhodou budiž jednoduchá administrativa, v rámci které není nutné chodit na pobočku a dokládat bonitu. Negativem zase velmi vysoké úroky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Finance