Menu
Úvod  ›   › 

Díky stavebnímu spoření získáte až 2 000 Kč ročně a dosáhnete na vlastní bydlení

Stavební spoření je pro stát stále velmi nákladným finančním produktem. Na příspěvky nechce stát vyhrazovat příliš peněz, a tak už přes dvacet let hledá cestu, jak na státních příspěvcích ušetřit. I přes rapidní omezení výnosnosti je ale o stavební spoření stále zájem, lidé si sjednávají nové smlouvy ve velkém.

Mnohdy je stavbko vnímáno jako konzervativní spořicí produkty, jindy zas jako jediná možnost, jak se dostat k vlastnímu bydlení bez finanční rezervy.

Stěhování sedačky

Původní výše státního příspěvku se za 25 let snížila o více jak polovinu

Na počátku éry stavebního spoření od roku 1992 každý klient stavební spořitelny dostal od státu podporu ve výši 25 % z roční úložky, nanejvýš však 4 500 Kč. Tehdy se maximální možný příspěvek rovnal průměrné hrubé měsíční mzdě, která činila 4 644 Kč. Stavební spoření tak v devadesátých letech bylo velmi atraktivním a výhodným finančním produktem.

V roce 2003 došlo k prvnímu snížení státního příspěvku, a to na 15 % z roční úložky, maximálně však na 3 000 Kč. Třetí a zatím poslední změna proběhla v roce 2011. Novelou zákona o stavebním spoření došlo ke snížení státní podpory na 10 % z roční naspořené částky, tedy na maximálně 2 000 Kč.

Stavebko je na prvním místě v žebříčku spořicích finančních nástrojů

I přes snižující se státní podporu je produkt u spotřebitelů stále nejoblíbenějším spořicím nástrojem. Daleko za sebou nechává alternativy v podobě doplňkového penzijního spoření, spořicích účtů, životního pojištění, podílových fondů, termínovaných vkladů, investic do drahých kovů i akcií.

Stavební spoření je populární co se počtu uzavřených smluv týká, oproti dřívějšku ale na stavebku lidé spoří mnohem méně. Meziročně došlo k poklesu o 5,6 %. Své peníze tak lidé ukládají i do jiných finančních produktů a tím tak zvyšují výnosnost a minimalizují riziko ztráty svých peněz. Avšak stavební spoření je státem garantované, a proto se není nutné obávat, že by lidé o našetřené peníze ve stavebních spořitelnách přišli.

Úvěr ze stavebního spoření vám může vytrhnout trn z paty

Stavební spoření ale neláká jen na státní podporu a garanci. Především v této době, kdy Česká národní banka vydává jednu regulaci za druhou, lidé oceňují možnost sjednání úvěru ze stavebního spoření.

Úvěr ze stavebního spoření tak pro mnohé v současnosti představuje jedinou možnost jak financovat bydlení bez vlastních zdrojů. Omezení 100% hypotečních úvěrů je totiž pro některé nemilou komplikací, kterou lze ale vyřešit kombinací úvěrů. Pokud tak nemáte našetřenou dostatečně velkou sumu, pak může být i pro vás úvěr ze stavebka jediným řešením, jak dosáhnout na koupi nemovitosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Finance