Menu
Úvod  ›   › 

Proč jsou ženy lepší investorky

Mezinárodní studie prokázaly, že ženy dokáží mnohem lépe investovat než muži. Proč a jak je to možné?

Vědci zkoumali vzorce chování žen a mužů a zaměřili se zejména na jejich přístup k investování peněz. Zatímco některé závěry výzkumu se zřejmě daly čekat, jiné byly pro všechny velkým překvapením.

Ukázalo se například, že ženy mají vyšší emoční inteligenci než muži, což je poznatek, který většinu lidí pravděpodobně příliš nepřekvapí. Nicméně nadřazenost i ve smyslu pro investování může být naopak značně překvapující.

Ženy obchodují méně než muži (v průměru 45%). Jenže podle výzkumu muži často přeceňují své schopnosti. Mají tendenci investovat příliš mnoho, protože věří, že výnosy jsou předvídatelné a očekávají tedy vyšší zisk. Ženy jsou víc konzervativní a víc intuitivní. V důsledku toho jsou ženy méně postiženy nepřiměřeným rizikem a špatným načasováním. Navíc nejsou zatíženy přebujelým egem a nepotřebují předstírat znalosti, které nemají. Výzkum také prokázal, že ženy nemají problémy pokládat otázky a odhalí tak lépe podvod. Nebojí si přiznat, že nevědí všechno a zeptat se. Využívají proto častěji služeb poradců.

To všechno jsou charakteristiky, které činí z žen lepší investory než jsou muži. Další výhodou žen při investování je porozumění riziku, dobrý odhad vlastních schopností a schopnost vnímat situaci s nadhledem.

Ženy jsou při investování méně agresivní. Podle studií mají ženy tendenci být při investování víc sentimentální, právě proto vyhledávají dobře známé společnosti, o jejich fungování a aktivitách něco ví. Ženy jsou při investování opatrnější a dávají přednost jistotě, kdežto muži spíše vyhledávají riziko. Něžné pohlaví oceňuje dále flexibilitu zhodnocování úspor a majetku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Muži, kteří ohrožují vaši peněženku
Jak se nenechat finančně zneužívat?
Nenápadné drobnosti: Chytré triky, jak ušetřit