Menu
Úvod  › 

Předčasné učení na nočník: Zbytečný stres pro dítě

Snažíte se vyhrát rodičovský závod o to, čí dítě bude chodit dřív na nočník? Zapomeňte na to. Předčasné učení na nočník nikomu ze zúčastněných neprospěje.

Oblíbeným rodičovským tématem je to, zda jejich dítě už umí chodit na nočník, nebo se stále ještě neobejde bez plen. Vypadá to, jako kdyby se tři čtvrtiny rodičů zúčastnily jakéhosi sprintu ohledně toho, čí dítě začne chodit na nočník dřív. Jenže je skutečně takovou výhrou, když se vám podaří docílit toho, aby vaše desetiměsíční dítě konalo svou potřebu výhradně do nočníku?

Kdy je ta správná doba?

Na učení na nočník samozřejmě existuje nekonečně mnoho názorů. Zástupci (a především zástupkyně) starší generace budou nejspíš trvat na tom, že čím dříve začnete dítě na nočník posazovat, tím lépe. Proti nim stojí fanaticky liberální matky prosazující názor, že jakýkoli příkaz nevratně deformuje charakter dítěte, takže všemu nechávají volný průběh s tím, že všechno samo přijde, až bude dítě dostatečně připraveno.

Naprostá většina dětí začne chodit na nočník mezi druhým a třetím rokem. Nicméně podle údajů American Academy of Family Physicians se ještě čtyřicet až šedesát procent tříletých učí nočník používat. Oproti tomu v padesátých letech chodily na nočník v průměru čtrnáctiměsíční děti.

Naprostá většina metod, které odnaučují děti plenkám, však předpokládá, že učené dítě je schopné komunikovat a je tělesně schopné samo se posadit a zvednout z nočníku. Toho naprostá většina dětí není schopná před druhým rokem a ani i ty "nejvyvinutější" k tomu nenuťte před osmnáctým měsícem.

Jak poznáte, že je dítě připravené na nočník?

- Chodí a je schopné samo vylézt na toaletu, nebo se posadit na nočník.

- Je schopné si samo stáhnout a natáhnout kalhoty.

- Má ustálené/pravidelné vyměšování.

- Je schopné odložit vykonání své potřeby o několik minut.

- Dokáže si udržet suchou plenku minimálně po dvě hodiny.

- Upozorňuje samo na to, že má mokrou nebo špinavou plenku.

- Zajímá se o záchod a chce napodobovat dospělé.

Výhody a nevýhody časného učení

Pokud se budete snažit zlomit dítě na nočník příliš brzo, bude demotivováno nehodami s počůráním a pokakáním. Na druhou stranu výzkumy ukázaly, že ty děti, které se začaly učit na nočník až kolem třetího roku, mají mnohem častěji problémy se zácpou a infekcemi močových cest.

Odborníci často upozorňují na to, že rodiče se snaží začít s nočníkovým tréninkem co nejdříve, protože mají pocit, že půjde o velmi dlouhý proces. Nicméně opakované neúspěchy vyplývající z tělesné nezralosti dítěte působí na jeho psychiku rozkladně odrazují jej od dalších pokusů. Zapomeňte na rodičovské závody a řiďte se především podle tělesné a psychické zralosti dítěte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kdo s koho: Naučte chodit dítě na nočník
8 tipů, jak naučit dítě chodit na nočník
Jak naučit dítě na nočník za jeden týden
Kdy je dítě zralé na školku?
Jak usnadnit dítěti očkování