Menu
Úvod  › 

8 tipů, jak naučit dítě chodit na nočník

I když už má věk na to, aby si přestalo dělat do plen, stále se vám jej nedaří naučit chodit na nočník? Zkuste se inspirovat osvědčenými tipy zkušených rodičů.

"Mám dvě děti a obě jsem naučila chodit na nočník v létě. Vyrazili jsme na týden k babičce na vesnici a nechala jsem holky běhat celý den nahaté jen v tričku. Když se jim zachtělo na záchod, přidřeply si, protože jim bylo nepříjemné, že jim to teče po nožičkách. To byl ideální okamžik strčit jim pod zadeček nočník. Velmi rychle pochopily, co po nich chci a během týdne se naučily nočník používat samy."

Veronika, 37 let

"Mireček nechtěl na nočníku nikdy sedět a jakmile jsem se s ním přiblížila, začal křičet, jakoby se ho bál. Jednoho dne mi došla trpělivost, posadila jsem ho na něj téměř násilím, sedla jsem si před něj a pevně ho objímala, hladila po obličeji a pořád ho utěšovala. I když ještě chvíli plakal, nedovolila jsem mu zvednout se, až se postupně utišil a dokonce se do nočníku i vyčůral. Jakmile jednou zjistil, že se mu na nočníku nic nestane, jeho odpor se zlomil a přestal mít k němu tak negativní postoj."

Ilona, 24 let

"Moniku nikdy nesedne na nočník bez svého plyšového pejska. Utíká si ho sama najít, když ví, že se půjde na nočník posadit. Drží si ho celou dobu a vypadá to, jakoby si tou hračkou dodávala odvahy."

Matěj, 28 let

"Osvědčilo se mi připomínat každou půl hodinu, jestli náhodou nepotřebuje na záchod. Často je tak zabraná do hry, že si zapomene dojít a vzpomene si, až když je příliš pozdě. Když se nám dřív podobné nehody stávaly, nesla to Adina velmi těžce a působilo to na ni demotivačně."

Jana, 24 let

"Přestávám dávat Martínkovi pít po sedmé hodině večer. Do postele jde v osm a po vyčištění zoubků si ještě sedne na nočník. Když jdeme s manželem po desáté spát, vzbudíme ho ještě jednou a znovu posadíme na nočník. Už tři týdny jsme s touto praxí neměli žádnou noční mokrou nehodu."

Karolína, 29 let

"Máme problém s tím, aby Honzík vůbec vydržel sedět pár minut na nočníku. Kromě společného prohlížení knížek, které ho na chvíli zabaví, se nám velmi osvědčilo prstové maňáskové divadlo, se kterým mu hrajeme krátké vymyšlené pohádky. Sleduje postavičky a na většinou zapomene na to, že sedí na svém nenáviděném nočníku."

Jan, 32 let

"Nedám dopustit na tréninkové kalhotky, které jsem používala u svých dvojčat. Vzhledem k tomu, že zůstanou mokré, dítě si snáze uvědomí, že se počůralo a jaký je to pocit, když se počůrá. Lépe tak získá kontrolu nad svým tělem."

Ilona, 34 let

"Dle mé zkušenosti je nejspolehlivější metodou chválení a zase chválení. Když se Aničce čistě náhodou podařilo do nočníku něco umístit, ztropili jsme kolem toho s manželem obrovský povyk a neustále jí opakovali, jak je šikovná, že si to přirozeně chtěla brzo zopakovat. Stejně tak se nám osvědčil hrací nočník, který reaguje na vlhko, a po každém úspěšném vykonání potřeby ji odměnil písničkou."

Darina, 30 let

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kdo s koho: Naučte chodit dítě na nočník
Jak naučit dítě na nočník