Menu
Úvod  › 

Jak usnadnit dítěti očkování

Není to nic příjemného a zřejmě se to neobejde bez breku. Inspirujte se tipy, jak usnadnit dítěti průběh očkování.

Očkování je sice klíčovou součástí zdraví vašich dětí, ale zároveň je aplikace traumatickou zkušeností, kterou jen málokteré dítě snáší bez problémů. Pokud jste si zrovna vy vytáhli "Černého Petra" a děláte doprovod dítěti na očkování vy, budou se vám hodit tipy, jak dítě při očkování uklidnit, aby celá akce proběhla co nejlépe:

Držte dítě pevně

Podle výzkumu publikovaného v magazínu Pediatrics je naprosto stěžejní, aby dítě v průběhu očkování cítilo vaši fyzickou blízkost. Držte dítě co nejpevněji, aby lékař mohl aplikovat injekci, ale zároveň, aby to dítěti nebylo nepříjemné. Mladší děti držte v náručí, starší vám mohou sedět na klíně obličejem k vám. Po očkování dítě co nejrychleji oblečte, zvýší se tím jeho pocit bezpečí.

Nakrmte ho

Nezapomeňte si s sebou k lékaři na očkování vzít lahvičku s mlékem, přesnídávku, nebo jiné jídlo pro dítě. Tím, že dítě nakrmíte, mu pomůžete rychleji zapomenout na bolest z očkování. Nedávno provedený výzkum ukázal, že děti, které dostanou po očkování najíst, pláčou méně a rychleji zapomínají na bolest z injekce.

Dejte mu cukr

I když to není příliš zdravé a výchovné, vezměte si s sebou na očkování lžičku a sáček cukru. Zejména u dětí mladších jednoho roku působí sladká chuť uklidňujícím účinkem. Můžete dát dítěti líznout cukru ještě před očkováním, při aplikaci injekce bude klidnější.

Rozptylte jeho pozornost

Odvedení pozornosti dítěte od injekce je tou nejdůležitější zásadou, na kterou byste měli pamatovat. Vezměte s sebou hračku, kterou má dítě rádo, skvěle vám poslouží například i bublifuk.

Třete místo vpichu

Po aplikaci injekce třete jemně místo vpichu. Jemnou stimulační masáží odvedete pozornost dítěte od bolesti a uklidníte ho. Výzkumy prokázaly, že k úlevě od bolesti a zklidnění stačí desetivteřinové tření.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Pravda a mýty o očkování
Syndrom náhlého úmrtí: Předejde mu kojení a očkování
Očkování dětí: Pro a proti