Menu
Úvod  › 

Mizerné spermie vám vylepší ořechy

Nedaří se vám početí potomka? Nevalnou kvalitu vašich spermií vylepší jedna porce ořechů denně.

Jeden ze šesti párů je neplodný a čtyřicet procent případů neplodnosti je zaviněno faktory na straně muže. Mužská neplodnost je v naprosté většině případů způsobena nedostatečnou produkcí spermií, nebo jejich nevyhovující velikostí či tvarem.

Dobrou zprávou pro páry bojující s neplodností může být však nová studie, která zjistila, že stačí jíst denně dvě plné hrsti vlašských ořechů a kvalita vašich spermií se výrazně zlepší. Studie, jejíž závěry byly publikovány v magazínu Biology of Reproduction, zjistila, že tvar velikostí, jejich vitalita i hybnost se u zkoumaných mužů výrazně zlepšila poté, co po dobu dvanácti týdnů denně konzumovali vlašské ořechy.

Studie se zúčastnilo 117 mužů ve věku od jednadvaceti do pětatřiceti let. Respondenti byly rozděleni do dvou skupin - první z nich konzumovala dvě plné hrsti vlašských ořechů denně, zatímco v jídelníčku druhé skupiny ořechy úplně chyběly.

Vedoucí studie, Wendie Robbins z UCLA Fielding School of Public Health k tomu říká: "Zjistili jsme výrazné zlepšení ve všech parametrech spermií u skupiny, která pravidelně konzumovala ořechy. U mužů, kteří ořechy do svého jídelníčku nezařadili, přitom k žádnému posunu v kvalitě spermií nedošlo." Kvalita spermií se zlepšila v hustotě, vitalitě, hybnosti, tvaru i výskytu chromozomálních abnormalit.

Nenasycené omega-3 mastné kyseliny, které jsou v ořeších obsaženy, jsou velmi pravděpodobně právě tím faktorem, který má na kvalitu spermií zásadní vliv. Vědci musí ještě závěry studie potvrdit na větším počtu mužů, nicméně rozhodně nic nezkazíte, pokud do svého jídelníčku denně zařadíte několik ořechů. Vaše spermie vám budou vděčné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Muži s kvalitnějším spermatem žijí déle
Parfémy ničí kvalitu spermatu
5 překvapivých zabijáků spermií
Na velikosti záleží! Poznáte podle ní, jak jste plodní!
Jak zlepšit kvalitu svých spermií