Menu
Úvod  › 

Muži s kvalitnějším spermatem žijí déle

Muži, kteří zplodili potomky, žijí mnohem déle než ti, kteří žádné děti nemají. Ukázal to nový výzkum.

Zdravější a kvalitnější sperma vám může zaručit delší život. Tvrdí to dánská studie, které se zúčastnilo víc než čtyřicet tisíc mužů starších čtyřiceti let, a jejíž výsledky zveřejnila agentura Reuters. Tina Kold Jensen, jedna z autorek výzkumu, říká: "Je to velmi jednoduché; čím kvalitnější sperma, tím menší riziko předčasného úmrtí." Odborníci upozorňují, že muži, jejichž sperma není zcela v pořádku, aby podstoupili další vyšetření na případné nemoci, zejména potom na rakovinu varlat.

Mužská neplodnost je stále běžnější u mužů starších než padesát let. Někteří odborníci navíc zastávají názor, že za problémy s plodností může stát patologický vývoj mužských rozmnožovacích orgánu už v děloze. Touto teorií se objasňuje vznik i některých srdečních onemocnění a diabete v pozdějším věku.

Autoři výzkumu testovali hypotézu, že kvalita spermatu přímo souvisí s případným onemocněním a smrtí. Longitudiální studie probíhala od roku 1963 a zúčastnilo se jí víc než čtyřicet tisíc mužů. Vědci zjistili, že čím větší byla koncentrace spermií v semenu, tím delší byla délka života. Muži, jejichž koncentrace spermií dosahovala čtyřicet milionů na mililitr měli o čtyřicet procent menší pravděpodobnost předčasného úmrtí než ti, jejichž koncentrace spermií dosahovala méně než deset milionů na mililitr.

Dlouhověkost také vzrůstala s "pohyblivostí" spermií. Například muži, jejichž semeno obsahovalo alespoň pětasedmdesát procent zdravých spermií, měli o čtyřiapadesát procent menší riziko, že zemřou předčasně.

Výzkumníci také zjistili, že muži, kteří měli své vlastní děti, žili déle než bezdětní. Bezdětní muži se ukázali být méně zdravější, vyrovnanější a byli náchylnější k chronickým onemocněním.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 věcí, které o svém penisu ještě nevíte
Váš penis: Jak s vámi bude stárnout
Velikost penisu: Co je normální?
Chcete dítě? Milujte se každý den!