Menu
Úvod  › 

Parfémy ničí kvalitu spermatu

Používáte pravidelně parfémy? Potom možná nevědomky ohrožujete svou plodnost a ničíte si kvalitu spermatu. Odhalila to nová studie.

Přísady dodávající pánským parfémům jejich typickou vůni, mohou poškodit vaše sperma. Tvrdí to nová studie Environmental Working Group, v níž vědci analyzovali chemické složení sedmnácti parfémů a kolínských vod. Zjistili, že mnoho z nich obsahuje složky, které mohou potenciálně ovlivňovat hormony. Jednou ze složek, která byla přítomná ve dvanácti produktech, je přitom například diethyl ftalát. Už v roce 2006 bylo potvrzeno, že tato látka způsobuje poškození spermatu. To má potom za následek nižší plodnost.

A co víc; diethyl ftalát je jen jednou ze dvanácti identifikovaných složek parfémů, které mohou ovlivňovat hormony. Například v parfému Acqua di Gio od Georgio Armani objevili vědci sedm složek, které působily na estrogen, androgen, nebo na oba typy hormonů.

"Nemůžeme říci, nakolik je škodlivé opakované použití těchto kolínských vod a parfémů, protože máme k dispozici zatím pouze krátkodobé výsledky," říká autorka studie Olga V. Naidenko. "Příležitostné používání by nemělo nijak zvlášť škodit. Ale je potřeba si uvědomit, že stejné chemické látky jsou i v jiných kosmetických a dalších produktech. Postupem času se v těle hromadí a mohou způsobit rozsáhlé poškození."vod a parfémů, protože máme k dispozici zatím pouze krátkodobé výsledky," říká autorka studie Olga V. Naidenko. "Příležitostné používání by nemělo nijak zvlášť škodit. Ale je potřeba si uvědomit, že stejné chemické látky jsou i v jiných kosmetických a dalších produktech. Postupem času se v těle hromadí a mohou způsobit rozsáhlé poškození."

Cílem studie bylo především zjistit, zda parfémy a kolínské vody obsahují i chemikálie, které nejsou uvedeny na etiketách. Výrobci parfémů totiž mohou tyto pravidla obcházet s tím, že přesné složení parfému je chráněným tajemstvím. Odborníci vybrali vzorek parfémů tak, aby odpovídal tomu, co mohou zákazníci běžně najít na pultech parfumerií a drogérií.

Nejhůře z tohoto pohledu dopadl American Eagle, který obsahoval 24 neuvedených chemikálií, následoval ho Chanel s 18 chemikáliemi, které nebyly uvedené na etiketě. Nejméně složek, které nebyly uvedeny na etiketě (sedm) obsahoval parfém Light Blue od Dolce and Gabbana.

Zatímco diethyl ftalát se používá jako rozpouštědlo, ostatní neuvedené chemikálie pomáhají vytvářet typickou vůni parfému, to ale vůbec neznamená, že jsou neškodné. Studie například objevila dva druhy syntetického pižma, galaxolid a tonalid, které reaguje s estrogenem a androgenem. Galaxolid byl také identifikován a pupeční šňůře novorozenců, což znamená, že jeho působení byli vystaveni už v děloze.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Muži s kvalitnějším spermatem žijí déle
Mužská ejakulace: Zásady etikety
Chcete dítě? Milujte se každý den!