Menu
Úvod  › 

Jak pečovat o pleť v každém věku

Na co si dávat pozor a co potřebuje vaše pleť, když je vám dvacet, třicet, čtyřicet, nebo padesát let. Načerpejte užitečné tipy.

Neexistuje žena, která by si nepřála mít krásnou, hladkou a jemnou pleť. Bohužel, i přes přesvědčivé reklamy, neexistuje kosmetický přípravek, který by dokázal zastavit stárnutí a vyhladit obličejové rýhy a vrásky. Nicméně můžete podniknout preventivní kroky, které pomohou udržet vaší pleť zdravou a zachovají její mladistvý vzhled.

Když je vám dvacet

Když je vám dvacet let, vaše pleť je ve vrcholné formě. Kožní problémy typické pro dospívání už jsou za vámi, ale vaše pleť má stále mladistvý vzhled, je hladká, pružná a napjatá. Měla byste pravidelně používat kvalitní čistící prostředky a nikdy se nesmíte zapomenout odlíčit. Opalovací krém si kupujte minimálně s ochranným faktorem patnáct, protože sluneční paprsky zodpovídají za téměř osmdesát procent projevů stárnutí kůže. Teď je také ten správný čas přestat s kouřením. Kouření krade kožním buňkám kyslík a způsobuje předčasné stárnutí. Navíc si potahováním z cigarety zaděláváte na hluboké vrásky kolem úst. Předčasné vrásky vám způsobí i neustálé hubnutí a tloustnutí, neboli jojo efekt. Nezapomeňte dodržovat kvalitní pitný režim, které udrží vaši pleť hydratovanou.

Když je vám třicet

Kožní buňky se obnovují pomaleji a na pleti začínají být patrné známky poškození způsobeného znečištěným životním prostředím, kouřením, či opalováním. Množství kolagenových vláken se snižuje a kůže tak ztrácí svou pružnost. Začínají se objevovat první vrásky a pod kůží se mohou objevovat rozšířené žilky. Pokud jste to doposud neudělala, teď už je nejvyšší čas začít denně používat kvalitní čistící přípravky, hydratační krémy a krémy, které ochrání vaší kůži před sluncem. Soustřeďte se na vyvážený jídelníček bohatý na antioxidanty, jako jsou například vitamíny A, B, C a E, které bojují proti volným radikálům. Používejte pleťové krémy, které obsahují vitamín E. Snižte spotřebu alkoholu, který rozšiřuje žilky. Dopřejte si dostatek spánku, protože regenerace pleti probíhá především v noci.

Když je vám čtyřicet

Po čtyřicítce klesá produkce kožního mazu, což je sice dobrá zpráva pro ženy s mastnou pokožkou, ale zároveň to znamená, že musíte dodávat hydrataci zvenčí a používat kvalitní hydratační krémy. Ztráta podkožních tukových vrstev činí pokožku mnohem křehčí a pleť ztrácí svou elasticitu. Pokud zatím nejste zvyklá používat peeling, který odstraňuje odumřelé buňky, je čas, aplikovat jej jednou týdně. Můžete zkusit investovat do krémů obsahují AHA kyseliny, které odstraňují mrtvé buňky. Až se začnou objevovat hlubší vrásky, kupte si krémy s obsahem vitamínu A, které mohou poněkud redukovat hluboké rýhy.

Když je vám padesát

Pigmentové buňky se shlukují a tvoří typické skvrny. Produkce kožního mazu nadále klesá a zmenšuje se i počet kolagenových vláken, takže pokožka je stále tenčí, křehčí a méně pružná. Klesající hladina estrogenu, k níž dochází po menopauze, způsobuje, že je pokožka suchá a mnohem citlivější na alergeny. V tomto životním období potřebuje vaše pleť speciální péči. Vyhýbejte se všem dráždivým podnětům, jako jsou agresivní prací prostředky, či alkohol. Používejte důsledně opalovací krémy i hydratační prostředky. Vyzkoušet můžete krémy s retinolem, který mírní projevy stárnutí, ale používejte je v noci, protože dělají pokožku citlivější na sluneční záření.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se starat o pleť v zimě?
Prohřešky, které vám vaše pleť neodpustí
6 největších chyb v péči o pokožku
5 typů pleti: Jaký je ten váš?
Chytré triky pro ideální pleť