Menu
Úvod  › 

Kocovina: Pravidla první pomoci

Večer jste to přehnali a ráno máte pocit, že do pěti minut zemřete. Co je nejlepší prevencí proti kocovině a co můžete dělat, když už vám za čelem buší permoníci?

Bolest hlavy, sucho v ústech, houpající se žaludek. Dobře známé symptomy všech flamendrů. Sedíte na kraji postele a přemýšlíte, jestli znovu zalehnout, jít se vyzvracet, jít na procházku, nebo si raději vzít prášek. Přidává se obrovská únava a podrážděnost. Klasickými symptomy kocoviny jsou i vzrůstající citlivost na světlo a zvuk, červené oči, bolest svalů, žízeň, rychlé bušení srdce, pocení a třes. Intenzita nepříjemných symptomů závisí na tom, kolik a co jste předchozí den vypili. Od toho se také odvíjí to, kdy nepříjemné projevy kocoviny odezní.

Proč ke kocovině dochází?

Abyste porozuměli tomu, co se s tělem děje po konzumaci alkoholu, musíte si uvědomit, že alkohol je v podstatě toxická látka. Konzumace alkoholu má devastující vliv na mnoho tělesných pochodů a tělu trvá minimálně čtyřiadvacet hodin, než se s těmito důsledky vyrovná. Popíjení je příčinou vážné dehydratace. Játra potřebují vodu, aby se mohly vypořádat s jedovatými látkami, takže si ji berou i z jiných orgánů, včetně mozku, což je příčinou pulsující bolesti hlavy. Konzumace alkoholu vede také k vyčerpání zásob vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje ke své obnově.

Jaká je prevence?

Smutnou skutečností je to, že jedinou stoprocentní prevencí kocoviny je abstinence. Nicméně i přesto existují metody, které vám mohou ulevit. Vyhýbejte se pití na lačný žaludek a před večírkem si dejte mastné jídlo, které zpomalí vstřebávání alkoholu, takže tělo bude mít víc času vypořádat se efektivně s následky alkoholu. Pití vody redukuje dehydrataci. Pokud budete prokládat alkohol sklenicemi vody, budou vaše ranní následky méně drastické. Káva rozhodně nefunguje, protože vaši dehydrataci jen zhorší. Horší kocovina vás čeká po pití pestrobarevných koktejlů. Pamatujte si pravidlo: čím barevnější a tmavší alkohol, tím horší kocovina. Nejmírnější kocovinu budete mít po čirých nápojích, jako je gin, vodka, nebo slivovice.

První pomoc

Na prevenci už je pozdě a kocovina už udeřila? Rozhodně si neberte aspirin, protože ten váš žaludek jen podráždí. Pijte co nejvíc vody. Pomůže vám také čerstvě vymačkaná ovocná šťáva, která vám dá do pořádku hladinu krevního cukru, přestanete se potit, zlepší se vaše bolest hlavy i třes. Nepijte nápoje obsahující kofein. I když se zpočátku budete cítit lépe, v druhém plánu prohloubí vaši dehydrataci. Vyhýbejte se velmi sladkým nebo tučným jídlům, která zatíží váš trávicí systém.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 nejpopulárnějších opileckých mýtů
Nárazoví pijáci jsou za volantem nejhorší
Co s vaším tělem provede alkohol