Menu
Úvod  › 

Dítě a hudební nástroj: Kdy začít?

Chtěli byste, aby vaše dítě umělo hrát na nějaký hudební nástroj? Kdy začít, abyste to neuspěchali, ale ani nepromeškali?

Naprostá většina mateřských školek nabízí pro své malé žáčky výuku hry na flétnu, piáno, nebo housličky. Stejně tak existuje široká škála hudebních kurzů i v nabídce základních škol. Kdy ale začít s hudební výukou u dětí, abyste je nepřetěžovali v příliš časném věku, ale abyste zároveň nepromeškali vhodnou chvíli pro začátek hudevní výuky?

Podle nedávno provedené studie z Concordia University and the Montreal Neurological Institute je to s hudební výukou u dětí stejné jako s učením cizího jazyka. Čím dříve se k výuce přistoupí, tím lepší plynulosti a přirozenosti v dané oblasti dítě dosáhne. Sono mozku hudebníků ukázalo, že u těch, kteří začali s hrou na hudební nástroj před sedmým rokem, je mnohem více vyvinutá koordinace obou rukou, než u těch, kteří začali s hrou na hudební nástroj později. A to nezávisle na množství tréninku. Ti, kteří začali hrát dříve, hrají na hudební nástroj také mnohem přesněji a precizněji.

Odborníci přitom zdůrazňují, že není vůbec nutné, aby dítě bylo vedeno ke hře přísnou disciplínou a tvrdým tréninkem. Naopak zjistili, že ty aktivity, které přináší dítěti potěšení, se do mozku "vtiskují" mnohem rychleji a pevněji než povinnosti a příkazy. Je proto žádoucí, aby se dítě rozhodlo pro hru na hudební nástroj samo, a aby jej bavily nejen řízené hodiny, ale i pravidelné cvičení. Nejlepších výsledků přitom dosáhne, pokud se hrou na hudební nástroj začne před sedmým rokem.

Vědci dále zjistili, že největší zvídavost a nadšení pro hru na hudební nástroj projevují čtyřleté a pětileté děti. Právě v tomto věku se vám nejlépe podaří vzbudit jejich zájem a existuje největší pravděpodobnost, že u hraní vydrží i v budoucnu. Zároveň však odborníci zdůrazňují staré známé pravidlo, že každé dítě je jiné a je potřeba k němu přistupovat individuálně. Zatímco některé začne hrát na nástroj ve čtyřech letech a vydrží mu to celý život, jiné u hraní vydrží jen pár měsíců a pak se k němu vrátí až po několika letech. Velký vliv má samozřejmě dědičnost a případně zděděný hudební sluch a cit pro hudbu. Stejně tak musíte vzít v úvahu osobnost dítěte, například jeho trpělivost, odhodlanost a cílevědomost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Předčasné učení na nočník: Zbytečný stres pro dítě
Čas, kdy jde dítě spát, ovlivňuje jeho chování
5 velmi dobrých důvodů, proč se naučit cizí jazyk
8 tipů pro klidnější rodičovství
15 způsobů, jak zabavit dítě vleže