Menu
Úvod  › 

5 velmi dobrých důvodů, proč se naučit cizí jazyk

Váháte, jestli máte zapotřebí chodit ještě ve svém věku po večerech do jazykové školy, a jestli byste to náhodou nedoklepali s dosavadní polovičatou znalostí cizího jazyka? Tady je pětice velmi dobrých důvodů, proč stojí za to naučit se cizí jazyk skutečně dobře.

Zná to každý druhý dospělý: ve škole jste měli úplně jiné priority než biflování slovíček a gramatiky. Pak se vám nějakou dobu dařilo proplouvat bez toho, aniž by si někdo všiml, že vlastně žádný cizí jazyk pořádně neumíte. A teď se marně přemlouváte, abyste začali navštěvovat jazykové kurzy, protože tu pořád existuje jistá naděje, že se vám váš jazykový handicap podaří zatajit. Jenže skutečnost je úplně jiná. Následujících pět bodů je velmi dobrým důvodem, proč by vaší další zastávkou měla být nejbližší jazyková škola:

1. Globalizace

Pokud jste konzervativními zastánci tradic, nemusíte z toho být nadšení, skutečností však zůstává, že globalizace postupuje mílovými kroky a svět se postupně zmenšuje. Lidé z celého světa spolu komunikují na sociálních sítích, projíždějí se napříč světadíly a jednotlivé kultury se navzájem prolínají. Podle statistik mluví víc než polovina Evropanů plynule cizím jazykem a pokud chcete patřit do společnosti jednadvacátého století, je nejvyšší čas zařadit se mezi ně.

2. Lepší pracovní uplatnění

Jazykové kurzy angličtiny ve vás probouzí ty nejčernější myšlenky (ať už proto, že patří do skupiny vašich neuskutečněných předsevzetí, nebo proto, že se vám zatím žádné nepodařilo dokončit s kýženým výsledkem)? Chyba! Uvědomte si, že konkurence na trhu práce je obrovská a kvůli doznívající ekonomické krizi je poptávka po pracovních místech mnohem vyšší než nabídka. Znalost angličtiny je zkrátka v naprosté většině firem na středních a vyšších pozicích považována za samozřejmost a schopnost komunikovat i v dalším jazyce za příjemnou, nikoli však výjimečnou, nadstavbu. Čím více jazyků budete znát, tím větší náskok před svými konkurenty získáte.

3. Příjemnější cestování

Smlouvání s domorodci na místním trhu za pomoci rukou a nohou může být sice vtipnou prázdninovou historkou pro vaše kamarády, ale když si podobným způsobem objednáváte i kávu v restauraci, kdykoli překročíte hranice, je to spíš k politování. Schopnost dorozumět se vám nenapodobitelným způsobem přiblíží kulturu jiných zemí a pomůže vám i překonat bariéry mezi vámi a jejich obyvateli. Cestování pro vás rázem získá jiný, mnohem příjemnější, rozměr.

4. Získáte nové přátele

Pokud si dobře osvojíte cizí jazyk a budete schopni v něm komunikovat, najednou se vám otevřou nové, a velmi široké, obzory. Díky němu se seznámíte se spoustou nových, zajímavých lidí a navážete přátelství, která by na úrovni komunikace ruka-noha jen těžko vznikly. Znalost cizího jazyka vám umožní proniknout do životního stylu a kultury jiných zemí, což je naprosto nepřenositelná a nesdělitelná zkušenost.

5. Rozvíjíte svou osobnost

Už dávno nejste puberťákem, jehož image je snaha zůstat neposkvrněný jakýmkoli vzděláním či znalostí. Pokud už jste stihli vyzrát v dospělého člověka, měli byste cítit touho po rozvoji své osobnosti, a právě tu vám zaručí jazykový kurz. Při učení cizího jazyka si zároveň zlepšujete kognitivní schopnosti, mentální flexibilitu, kreativitu, schopnost řešit problémy, představivost, soustředěni, ale i logiku, nebo matematiku (věděli jste, že při používání gramatiky se zapojuje stejná oblast mozku jako při řešení matematických úkonů?). Kromě toho tříbíte i svou schopnost koncentrace a nedovolíte svému mozku, aby zlenivěl a zakrněl.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Podpořte inteligenci svého dítěte
Test: Umíte slovensky?
7 tipů, jak se naučit cizí jazyk
5 důvodů, proč by se děti měly učit cizí jazyk co nejdříve