Menu
Úvod  › 

Tipy proti bolestem krční páteře

Zatuhlý krk, kterým nemůžete otáčet a bolí vás prakticky nepřetržitě? Zkuste si ulevit od bolesti krční páteře některým z následujících tipů.

Znají to všichni. Jdete spát s mokrou hlavou, nebo se zpotíte a pak vás "ofoukne" studený vítr, případně se špatně otočíte, nebo sedíte několik hodinu počítače v naprosto nevyhovující pozici. Výsledkem toho je zatuhlý, či "zaskočený" krk, kterým nemůžete pořádně hýbat a když už se vám to náhodou podaří, každý pohyb provází úporná bolest.

Bolest

Následující tipy by vám měly od bolestí krční páteře ulevit:

Klidový režim: Nejjednodušším způsobem, jak ulevit bolavé krční páteři, je klidový režim, během kterého budou mít svaly na krku šanci zotavit se a hlavně se uvolnit. Rozhodně si však hlavu nepodkládejte žádným polštářem a ležte na rovné podložce.

Ledování: Led efektivně uleví od bolesti a zmírní zánětlivé procesy. Dejte rozdrcený led do igelitového sáčku a ten zabalte do povaluku na polštář. Přiložte na bolestivý krk a držte přibližně padnáct minut.

Zahřívání: Teplo podpoří cirkulaci krve a může účinně pomoci uvolnit svaly. Použít můžete ručník namočený v horké vodě, nebo se přímo stoupnout pod horkou sprchu, Nicméně pamatujte si, že teplé obklady ani sprcha se nesmí aplikovat příliš dlouhou dobu, protože by se tak zintenzivnila bolest. Někteří lékaři také doporučují střídat po někkolika minutách teplo a ledováním.

Relaxace: Emoční stres může být příčinou svalové ztuhlosti. Identifikujte největší stresory ve svém každodenním životě a zapracujte na jejich odstranění. Možná spolu s nimi odezní i bolest vaší krční páteře. Naučte se také jednoduchá dechová cvičení, kterými se uvolníte a zmírníte dopad stresu.

Masáž: Masáž může ulevit ztuhlým svalům a poskytne dočasnou úlevu od bolesti. Nejprve byste si měli dát horkou sprchu nebo vanu, aby se svaly uvolnily. Potom požádejte například svou přítelkyni, aby vám masírovala krk a ramena prsty pomocí malých kroužků.

Léky proti bolesti: Nezříkejte se aspirinu, ibuprofenu a dalších prostředků na utišení bolesti. Kromě toho, že vám uleví, částečně uvolní i ztuhlé svaly, které zodpovídají za nepříjemné pocity v oblasti krční páteře.

Držení těla: Držení těla má s bolestí krční páteře do činění mnohem víc, než si většina lidí vůbec připouští. Zda je vaše držení těla vyhovují, zjistíte velmi jednoduše. Postavte se zády ke zdi, patý několik centimetrů od ní. V ideálním postoji by se měly zdi dotýkat vaše hýždě a ramena, ale nikoli zadní část vaší hlavy.

Posilování břišních svalů: Může se vám to zdá podivné, ale ochablé břišní svaly přispívají ke špatnému držení těla a tudíž i nadměrnému tlaku na svaly krku. Posilováním břišních svalů tak překvapivě nezískáte jen lepší vzhled, ale zbavíte se i protivných bolestí krční páteře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejčastějších mýtů o bolestech zad
Zlepšete si držení těla
Bolest bederní páteře: Co by vás mělo varovat
5 instantních tipů proti bolesti zad
Test: Koledujete si o bolest zad?
Máte rádi orální sex? Riskujete rakovinu krku