Menu
Úvod  › 

Vztek u dětí: Jak ho zvládnout

Kope, ječí, křičí, válí se po zemi a brečí vzteky. Období vzdoru a vztekání se je u dětí normální. Víte ale, jak jej úspěšně zvládnout a překonat, aniž byste skončili v blázinci?

I když jde o hrozivou zkušenost, během níž se váš sladký potomek promění v běsnící monstrum, jde o zcela normální jev. Záchvaty vzteku se obvykle vyskytují u dětí ve věku od jednoho do čtyřech let. Děti v tomto věku ještě nemají vyvinuté sociální schopnosti, díky kterým by mohly své záchvaty zvládnout. Podle psychologů mají přitom pouze jednu jedinou příčinu a tou je situace, kdy vaše dítě nemůže dostat to, co chce. Pro děti mezi prvním a druhým rokem jsou záchvaty vzteku často jedinou možností, jak rychle vyjádřit, že by chtěly jíst, vyměnit plenku, nebo více podnětů. Jejich jazykové schopnosti nejsou totiž na vyjádření takovýchto potřeb dostatečně vyvinuté. Pro starší děti, mezi třetím a čtvrtým rokem, jsou už záchvaty vzteku druhem jistého mocenského boje. Jaké máte vůbec možnosti, když už se záchvat vzteku u vašeho dítěte objeví a jak ho zvládnout, aniž byste způsobili dítěti psychickou újmu?

Ignorujte ho

Je to úplně jednoduché: V průběhu záchvatu vzteku je vaše dítě obrazně i doslovně mimo sebe. Jeho emoce převzaly vládu na rozumný úsudkem a rozumem. To je také důvod, proč je úplně zbytečné dítěti v afektu cokoli vysvětlovat a snažit se rozumně argumentovat - protože jeho mozek to není v tomto stavu schopen zpracovat. Jde o podobnou situaci, jako kdybyste se někoho, kdo se právě topí, snažili naučit plavat. Ignorace a nevšímání si vztekajícího se dítěte je tím nejlepším, co můžete v daném okamžiku udělat.

Dejte mu prostor

Nemůžete očekávat, že vaše dítě bude neustále klidné, mírné a hodné. Každý někdy potřebuje (a to včetně dospělých lidí) vyjádřit své negativní emoce. Dejte proto svému potomkovi možnost vyjádřit svůj vztek. To samozřejmě neznamená, že může něco zničit, nebo někoho zranit, dejte mu však možnost, aby jej mohlo vyjádřit a vybít nedestruktivním způsobem. Pokud k tomu máte příležitost, nabídněte mu, aby si zakřičelo, nebo například s vámi zápasilo (samozřejmě nezákeřným a férovým způsobem).

Odveďte jeho pozornost

Neexistuje lepší způsob, jak zlikvidovat záchvat vzteku v zárodku, než odvést pozornost dítěte někam jinam - pokud se vám to povede. Jakmile rozpoznáte, že se blíží vztekací záchvat, pokuste se odvést pozornost dítěte jiným směrem. Pomoci vám může například hračka, nebo předmět, který vydává nějaký zvuk, či legrační grimasa, kterou vykouzlíte. Děti nedokáží dlouho udržet pozornost a pokud jí odvedete někam jinam, je pravděpodobné, že za pár sekund na svůj původní vztek zapomenou.

Identifikujte zdroj frustrace

Uvědomte si například, že slovník dětí mladších dvou let se skládá z přibližně padesáti slov, s jejichž pomocí musí dítě vyjádřit všechno. Jejich komunikační schopnosti jsou velmi omezené a velmi často se proto stane, že jim jejich okolí nerozumí, což vede ke značné frustraci. Identifikujte zdroj frustrace vašich dětí a budete moci záchvatům vzteku účinně předcházet.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout náladové batole
Kousání, bouchání a agresivita u batolete: Co s tím?
Jak zvládnout úzkost u dětí
Období vzdoru: Zátěžová zkouška pro rodiče