Menu
Úvod  › 

5 důvodů, proč jsou rodiče vzteklí

Opět jste se neudrželi a řvete na dítě tak, že se třesou okna. Na vině bude nejspíš některá z následujících pěti příčin. Naučit se pracovat s rodičovským vztekem není nijak složité.

1. Jste unavení.

Nejčastějším důvodem, proč většina rodičů cítí vztek, je jejich únava. Únava, vyčerpání a vztek jdou ruku v ruce. Pokud jste unavení, velmi rychle se "vytočíte" i v situacích, které by vás jinak nechaly chladné. Nejčastější příčinou rodičovské únavy je přitom nedostatek spánku. Pokud máte děti starší jednoho roku (a nejsou momentálně nemocné), měly by být schopné spát celou noc. Buďte důslední a snažte se je naučit usínat samostatně. Když zvládnou usnout samy v situaci, kdy je uložíte do postele, dokáží to poté i tehdy, když se vzbudí uprostřed noci, a nebudou k tomu potřebovat vaši asistenci.

Dalším častým důvodem rodičovské únavy je přezaměstnanost. Projděte si svůj program a zamyslete se nad tím, zda je skutečně nutné věnovat se všem jeho položkám. Možná zjistíte, že některé z nich je možné vynechat, podělit se s někým o zodpovědnost, nebo je sloučit s jinými. Stejně tak není nutné, abyste každou volnou chvilku vyplnili nejrůznějšími akvititami. Pasivní odpočinek je stejně důležitý.

2. Jste ve stresu.

Dalším významným faktorem rodičovského vzteku je stres a přepracovanost. Spousta rodičů tráví dlouhé hodiny v práci a argumentují tím, že to dělají pro svou rodinu a především pro své děti. Nicméně právě přepracovanost je zdrojem stresu a ten zase potom vede k emočnímu vypětí a pocitům vzteku. Zkuste se zamyslet nad svými prioritami a omezit stresové aktivity, které nejsou nezbytně nutné. Vaše rodina vám bude vděčná.

3. Touha po dokonalosti.

Další častou příčinou, proč rodiče pociťují vztek, je jejich touha po dokonalosti. Žijeme v době, která klade na každého obrovské nároky, všichni se snaží být perfektní a důraz je kladen především na výkon. To vede k nerealistickým požadavkům nejen na sebe sami, ale i na své děti. Buďte tolerantnější a velkorysejší k vlastním chybám i chybám svých dětí. Nemusíte být za všech okolností perfektní a chyby i omyly mohou být i zdrojem veselí, nejen vzteku a zklamání.

4. Požadujete neustálé pozitivní podněty.

Možná jste i vy podlehli iluzi, že většina lidí žije v reklamně dokonalém životě, kde se rodiče nerozčilují, děti jim dělají pouze radost a celá rodina funguje idylicky a bezproblémově. Problém je v tom, že takové rodiny existují pouze a jen v hlavách pracovníků reklamních agentur. Je normální, že vaše děti mají čas od času špatnou náladu, nedaří se jim, jsou mrzuté, otravné, kašlou na to, co se jim snažíte říct nebo předat, vztekají se a vůbec nemají nic společeného se sladkými dětmi, které jste si ve svých rodinných fantaziích vysnili. Upravte svá očekávání a sebekriticky si uvědomte, jak často máte špatnou náladu vy, nebo jste podráždění. Vaše děti mají právo na totéž.

5. Víte, že vztek je mocný.

Současná společnost nás učí, že vztek je mocná síla. Ze všech stran se dozvídáte, že přežije jen ten ten nejsilnější a vztek můžete své "protivníky" účinné zastrašit. Pokud tedy selhávají ostatní výchovné metody (nebo je nejste zvyklí používat), můžete nabýt dojmu, že vztek vám pomůže zvládnout dítě a dostat ho tam, kam potřebujete. Dítě obvykle reaguje na váš vztek strachem a podřídí se, což se může jevit jako účinná strategie. Problém je v tom, že vztek rodičů působí pouze z velmi krátkodobého hlediska. Zkuste proto příště použít jiný výchovný prostředek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 signálů, že si od sebe potřebujete s dětmi odpočinout
4 dětské zlozvyky, které byste neměli ignorovat
8 tipů pro klidnější rodičovství
Výchova dětí podle celebrit
15 způsobů, jak zabavit dítě vleže