Menu
Úvod  › 

Jak zvládnout dětský vztek

Kope, křičí, válí se po zemi, zkrátka se vzteká. Jak zvládnout výbuchy dětského vzteku a předejít jejich opakování?

Výbuchy vzteku, kterými se dítě snaží prosadit svou vlastní vůli a dosáhnout svého, k dětství patří. Pokud se ale jimi necháte vydírat a manipulovat, velice záhy vám mohou přerůst přes hlavu. Následující tipy by vám měly pomoci výbuchy dětského vzteku dítěte:

Ignorujte dítě

Při výbuchu vzteku je dítě jakoby mimo sebe. Vládu nad jeho chováním přebírají emoce - do útlumu se dostává čelní kůra mozková, oblast přebírající zodpovědnost za rozhodnutí a úsudky. To je také důvod, proč rozumné argumenty nezabírají, protože "rozumná" část mozku je vyřazena z provozu. Je to podobná situace, jako byste se pokoušeli naučit plavat někoho, kdo se právě topí. Nejjednodušším a zároveň nejúčinnějším řešením je dítě ignorovat a nechat ho vyvztekat.

Dejte mu prostor

Někdy dítě potřebuje prostor, aby mohlo projevit svůj vztek. Pokud se jeho negativní emoce projevují nedestruktivním způsobem, dejte mu prostor, aby je projevilo. Nepovzbuzujte ho, ale jednoduše ho nechte vybít vztek.

Vymyslete objížďku

Pokuste se odpoutat pozornost dítěte od podnětu, který jeho výbuch vzteku způsobil. Odlákejte jeho pozornost hračkou, knihou, nebo čímkoli jiným. Vyvarovat byste se však měli nabízení sladkostí; dítě by si nemělo vybudovat spojení mezi vztekáním se a odměnou ve formě sladkosti. Velmi účinnou metodou je zapojení dítěte do nějaké činnosti, práce, či úkolu. Požádejte ho, aby vám například s něčím pomohlo.

Pevné objetí

Je zcela legitimní, že v situaci, kdy je vaše dítě uprostřed záchvatu vzteku, pociťujete zlost i vy. Oběma se vám uleví, pokud vztekající dítě pevně obejmete. Nemusíte vůbec nic říkat, jen dítě pevně držet v náručí. Snížíte tak pravděpodobnost, že si ve vzteku ublíží a zmenší se jeho i vaše agresivita.

Klidný tón řeči

Jednou u nejdůležitějších zásad je zachování klidného tónu řeči. Pokud dáte průchod svému vzteku a začnete na dítě křičet, vaše agresivita se vám vrátí zrcadlově zpátky a prohloubí ještě víc vztek dítěte. Je v podstatě jedno, co dítěti říkáte, ale důležité je, aby tón byl klidný a působili jste tak pozitivně na dítě, které se začne postupně zklidňovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít s dítětem v restauraci
Neklidné dítě: První pomoc pro rodiče
Kdy si pořídit další dítě?
Žárlivost mezi sourozenci: Jak ji zvládnout