Menu
Úvod  › 

5 způsobů, jak zvládnout dětský vztek

Hází hračkami, válí se po zemi, křičí, kope a vy byste se nejraději propadli. Obdobími vzteku prochází každé dítě. Víte, jak je zvládnout?

1. Pomozte dítěti najít vnitřní klid

Výzkumy dokázaly, že děti se učí zvládat svůj vztek pozorováním rodičů. Pokud lidé kolem něj dokáží své emoce zvládat a i ve stresu reagují klidně, děti mají tendenci tento typ reakce přejímat. Snažte se reagovat co nejvíc v klidu a to i situacích, kdy se o vašeho potomka pokouší amok. Když dokážete podobně vypjaté situace zvládnout s grácií, vaše dítě od vás toto chování odpozoruje a bude jej aplikovat i v budoucnu. To samé bohužel platí i o vašich výbuších vzteku.

2. Vztek versus dítě

Učte díte rozeznávat, co se děje, když je vzteklé a kdy se záchvat vzteku blíží. Snažte mu pomoci, aby se naučilo orientovat ve svých pocitech. Povzbuzujte ho, aby co nejvíc mluvilo a dávejte mu najevo, že to, co cítí, je pro vás důležité a posloucháte ho. Malé děti nedokáží své pocity pojmenovat a často nedokáží ani verbalizovat příčinu svého vzteku a negativních pocitů. Čím víc s nimi budete mluvit a rozbírat s nimi aktuální situaci a problémy, tím snáze budou schopné identifikovat a popsat vám, co se děje, kde je problém a co by vlastně chtěly.

3. Smějte se

Vztek se nejrychleji rozpouští v humoru. Pokud se dokáže společně s dítětem v krizové situaci zasmát, máte vyhráno a ze záchvatu vzteku nejspíš nebude nic. Pozor ale na posmívání, ironii a sarkasmus. Děti jsou velmi citlivé a pokud budete jejich frustraci zlehčovat posmíváním a pošklebováním, jen je ponížíte a vzbudíte v nich větší agresi. Spíše se pokuste ukázat jim, že se neberete příliš vážně a v každé situaci se najde něco, čemu se můžete společně zasmát.

4. Přiměřené vyjádření vzteku

Vztek je nepřiměřeným vyjádřením agrese, frustrace a zklamání. Malé děti nedokáží reagovat na tyto negativní emoce adekvátně a jejich častým vyjádřením je právě křik, kopání, ničení hraček, kousání a podobně. Zkuste se se svým potomkem domluvit na tom, jak bude při vzteku reagovat, aby mohl dát průchod svým emocím a zároveň nedělal scény. Dovolte mu například, aby kouslo nebo bouchlo jednu svou předem vybranou hračku, nebo si zvolte jakoukoli jinou variantu, jak může projevit svůj vztek. Možná se vám to může jevit jako zcela nedostatečné, ale uvidíte, že dítě vám bude vděčné. Bude tak moci činem vyjádřit to, co nezvládá verbalizovat, a na druhou stranu se nebude trápit pocit, že ho jeho rodiče nemají rádi, protože udělalo scénu.

5. Tolerujte chyby

Pokud dítě seřvete za každou hloupost, ihned startujete a jste neustále napružení, nelze se divit, že bude váš potomek jednat podobně. Buďte velkorysí a tolerantní a získáte tak velkorysé a tolerantní dítě, které nebude vyšilovat kvůli každé maličkosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 dilemat ve výchově batolete
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit
Lezení, sezení, chůze: Kdy a jak se začíná dítě pohybovat