Menu
Úvod  › 

7 situací, kdy si budete připadat jako nejhorší matka na světě

Je úplně jedno, jaké jsou vaše reálné mateřské kvality a klidně můžete patřit mezi absolutně dokonalé matky. V následujících situacích si budete připadat jako ta nejpříšernější matka pod sluncem.

První rok, který prožijete se svým dítětem, bude pravděpodobně tou nejtěžší zkouškou, jakou jste kdy podstoupili. Samozřejmě, že budete zcela zahlceni láskou, budete radovat ze všech jeho pokroků, úsměvů a roztomilostí. Na druhou stranu se ale budete potýkat se zoufalstvím, nejistotou a únavou. A také zažijete situace, kdy si budete zcela jistě připadat jako ta nejhorší matka na světě. Tady jsou:

1. Když nebudete umět utišit své dítě.

Nežila jste předchozích několik let na Marsu a samozřejmě je vám jasné, že každé dítě čas od času pláče. Ostatně máte plnou knihovnu chytrých příruček, které vám zdůrazňují, že pláč je jediným komunikačním prostředkem dítěte, kterým vám dává najevo, že s něčím není spokojené. Co si ale nejspíš neuvědomujete je skutečnost, že každé dítě má čas od času den, kdy brečí v podstatě nonstop. Až budete chovat své brečící mimino několik hodin v kuse, nebudete ho umět utišit a za pět minut ticha byste byla ochotná dát celoživotní úspory, budete si připadat jako absolutně nejhorší matka pod sluncem. A buďte si jistá, že taková situace zcela určitě nastane, protože s ní má zkušenost každá matka.

2. Když budete popáté v noci vstávat.

Můžete být ta nejlepší matka na světě a milovat své dítě k zbláznění, ale nic to nemění na faktu, že když vás popáté v průběhu jedné noci probudí, budete na pokraji svých sil. Chytré příručky vám mohou do omrzení opakovat, že si musíte zachovávat optimistický a pozitivní přístup, ve čtyři hodiny ráno budete tak vyčerpaná, že budete ráda, když se vám podaří nebrečet příliš nahlas.

3. Když vaše dítě poprvé spadne z pohovky.

A buďte ujištěna, že se to stane. Klidně si můžete slibovat, že se od něj nehnete ani na půl metru, ale pokud se neodnaučíte mrkat, naprosto jistě nastane situace, kdy se vaše zlatíčko skulátí z pohovky/postýlky, udělá si bouli o roh stolu, uklouzne na podlaze... Když se to stane poprvé, přestanete dýchat a začnete horečnatě přemýšlet, jestli ho povezete na pohotovost, nebo si příznaky krvácení do mozku jen vygooglujete. Až se tyto pády a úrazy zopakují poněkolikáté, otupíte a budete se tvářit, že jste nic neviděla, protože víte, že jakmile dítě zjistí, že má publikum, bude řev mnohem větší.

4. Když své dítě téměř zapomenete v autě.

Až vaše dítě pro změnu v autě usne a místo příšerného vřískání, které obvykle přepravu autem doprovází, se rozhostí blahodárné ticho, budete mít tendenci propadnout dojmu, že jste

zase bez závazků. Celkem snadno se vám pak stane, že teprve poté, co uděláte několik kroků od auta, vzpomenete si, že vám vlastně něco podstatného chybí - a totiž vaše dítě.

5. Když poprvé dáte dítěti umělé mléko.

Pokud jste doposud kojila, až svému dítěti poprvé namícháte umělé mléko, téměř jistě to opláčete, protože budete mít pocit, že jste jako matka selhala, když se musíte uchylovat k chemii. A za pár let se tomu srdečně zasmějete.

6. Když po domácí stravě dostane vyrážku.

Půl dne strávíte v kuchyni, škrábáním, krájením a vařením, aby vaše dítě mělo stoprocentně bio a domácí oběd a ono se potom osype od hlavy k patě. Nejspíš si potom zalezete někam do koutku a budete ronit krokodýlí slzy v domnění, že jste mizerná matka, která ani nedokáže uvařit svému dítěti.

7. Když ho dáte poprvé do školky.

Stojí ve dveřích, drží se vás pevně za nohavici tak, že ho učitelky musí násilím odtrhávat, a řve tak, že drnčí okna. První dny, kdy ho dáte do školky, vám bude pukat srdce a budete uvažovat nad tím, že už byste nikdy v životě nenastoupila do práce, abyste s ním mohla být do konce života doma. A zcela jistě vám bude trvat několik týdnů, než zjistíte, že o to vůbec nestojí a je v dětském kolektivu absolutně spokojené.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Matky a děti