Menu
Úvod  › 

Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka

Dělala to úplně jinak než vy. Podle jejího názoru se se vším moc mažete a přiděláváte si zbytečně starosti a práci. Za jejích mladých časů se zkrátka o dítě pečovalo jinak. Kdo má pravdu vy, nebo vaše matka?

Kojení

Názor vaší matky: Umělé mléko je stejně tak dobré jako mléko mateřské. Můžete mu klidně dát sunar, je to jedno.

Váš názor: Ano, popraskané bradavky a vstávání ve tři ráno jsou strašné, ale přesto všechno chcete svému dítěti dopřát tu nejlepší možnost, to znamená kojení. Nebo to chcete alespoň zkusit.

Kdo má pravdu: Mateřské mléko má ideální a jedinečné složení respektující individuální potřeby dítěte. Jeho složení se mění nejen matku od matky, ale dokonce i v průběhu každého jednotlivého kojení podle momentálních potřeb dítěte. Nikdo nedokáže věrně napodobit jeho složení. Navíc prostřednictvím mateřského mléka přechází z matky na dítě protilátky, které chrání dítě s nevyvinutým imunitním systémem. Kojené děti mají menší náchylnost k zánětům středního ucha, alergiím a dalším zdravotním problémům.

Odstavování

Názor vaší matky: "Ty stále kojíš? Prosím tě, vždyť to dítě omezuješ ve vývoji."

Váš názor: Chcete kojit minimálně šest měsíců, ale ráda byste vydržela až do roka.

Kdo má pravdu: Naprostá většina pediatrů se shoduje na tom, že by dítě mělo být kojeno minimálně půl roku, ale ideální je kojení po dobu celého roku. Otázka toho, jak dlouho budete své dítě kojit, je ale jen vaší čistě osobní věcí, do které vám nikdo nemá co mluvit.

První příkrmy

Názor vaší matky: "Dej mu nějaké pořádné jídlo. Copak nevidíš, že má hlad?"

Váš názor: Půl roku chcete jen kojit a teprve poté zavést první pevné příkrmy.

Kdo má pravdu: Zavedení prvních příkrmů je důležitým mezníkem v životě dítěte, ale nesmíte jej uspěchat. Odborníci doporučují jejich zavedení až v šesti až sedmi měsících věku dítěte. Do té doby mu zcela dostačuje mateřské mléko. Pokud pevné příkrmy zavedete příliš brzo, riskujete například rozvoj alergií, dušení a další nepžíjemnosti.

Pitný režim dětí

Názor vaší matky: Děti by měly dostávat k pití čistou vodu. Zejména v létě je dítě snadno dehydrované.

Váš názor: Nejste si jistá. Sice ze všech stran slyšíte, že mateřské mléko pokryje všechny potřeby dítěte, ale přece jen, když je venku hodně horko...

Kdo má pravdu: Veškerá voda, kterou dítě potřebuje, je obsažená v umělém nebo mateřském mléku. Pokud dítěti dáváte příliš mnoho vody, můžete naopak ohrozit jeho zdraví. Můžete tak způsobit závažnou nerovnováhu v elektrolytech, která je příčinou křečovitých záchvatů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se starat o novorozence
Cestování s dítětem: Pravidla přežití
Test: Dokážete se postarat o mimino?