Menu
Úvod  › 

Jste špatná matka?

Občas jste unavená, občas křičíte a občas máte chuť někam se zavřít a nevidět nikoho, ani své dítě. Jak se pozná, že jste špatná matky a kdy byste měla mít výčitky svědomí.

Jsou všude kolem vás a neustále vás stresují tím, jak vykládají, že cítili všeobjímající lásku ve stejném okamžiku, kdy pohlédly na své dítě. Nedokáží si už ani vzpomenout, jak vypadal jejich život před dítětem, před porodem se necítily úplné, v přítomnosti svého dítěte pociťují pouze štěstí, nikdy nejsou vyčerpané, nikdy nekřičí, nikdy netouží ani na vteřinu po samotě bez dětí. Dokonalé matky.

Problém je v tom, že vy to tak necítíte. Samozřejmě máte své dítě ráda, ale máte pocit, že vám chybí ten základní mateřský instinkt, který by vám dovolil soustředit se pouze a jen na dítě. Jste proto špatná matka?

Dobré versus špatné matky

O mateřství se tvrdí, že jde o jednu z nejkrásnějších věcí v životě ženy, to ovšem samozřejmě neznamená, že je jednoduché. Představa, že mateřství je automatické naplnění čímsi jako "mateřský instinkt", je sice hodně populární, avšak není pravdivá. Většina médií vám totiž zapomene zdůraznit, že matkami se ženy nerodí, ale stávají se jimi a musí se této zkušenosti učit, stejně jako všem ostatním.

Spousta žen se zbytečně trápí pocity viny, protože mají pocit, že všechny ostatní ženy jsou dokonalými matkami, které nejsou nikdy unavené a nikdy neztrácí nervy. Problém je v tom, že tomu tak ve skutečnosti vůbec není. Neciťte se provinile proto, že máte problémy komunikovat se svým dítětem a máte toho někdy až nad hlavu - rozhodně v tom nejste sama.

Podle výzkumu, kterého se zúčastnilo pětasedmdesát tisíc matek, se deset procent z nich cítilo velmi nejistě ohledně budoucnosti a jejich mateřská role jim nebyla příjemná. Celá polovina respondentek potom trpěla poporodním blues. Podle odborníků je totiž problém i v tom, že ženy se prakticky neustále srovnávají s dalšími matkami, které jsou jim předkládány jako ideál. Je přirozené, že každá žena by chtěla být tou nejlepší matkou na světě, jenže pokud se srovnáváte s matkami, které vám předkládají média, mohou být snadno vaše očekávání příliš vysoká a nereálná. Když jich potom nedosáhnete, cítíte se provinile, ačkoli jste vlastně nic špatného neudělala.

Existuje perfektní matka?

Psychologové upozorňují na to, že zejména matky, které mají první dítě, pociťují často výčitky svědomí z toho, že jako matky selhaly. Přitom jde však pouze o nedostatek zkušeností a nereálná očekávání. Matky zbytečně posouvají své limity až na hranici únosnosti a dávají si zbytečné úkoly, které je vyčerpávají, čímž se ocitají v bludném kruhu.

Po porodu dochází k drastickým hormonálním změnám, připočtěte k tomu velkou fyzickou námahu, nedostatek spánku a obrovskou únavu. Právě v rámci únavy se cítíte podrážděná, nervózní, neschopná a nemohoucí. Nepanikařte. Tyto pocity a takový průběh je zcela normální a přirozený. Pomůže vám, pokud budete o svých pocitech a obavách mluvit.

Uvědomte si, že ideální matka neexistuje a jde pouze o mediální výplod. Nejtěžší úkol, před kterým budete v rámci svého mateřství stát, bude určení si vlastních hranic a jejich respektování. Je důležité, abyste si byla vědoma toho, že porodem se automaticky nestáváte matkou. Jde o dlouhodobý a pozvolný proces, kdy se musíte se svým dítětem sladit, naučit se navzájem znát své potřeby a rozumět si. Žádná matka to neumí hned a pokud tvrdí opak, buďte si jistá, že lže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
7 způsobů, jak se stát šťastnější matkou
Test: Jaká jste matka?
15 věcí, ze kterých by matky neměly mít špatné svědomí
Test: Jaký vztah máte se svou matkou?
Matka s. r.o.: Bez dítěte (18. díl)