Menu
Úvod  › 

10 věcí, kterých se děsí každá matka

Jsou iracionální, většina z nich nemá žádné opodstatnění a nikdy se nestanou, ale přesto se jich děsí úplně každá matka. Které z nich jsou ty vaše?

1. Vaše dítě přestane dýchat uprostřed noci.

Skutečně jste nikdy nepřiložila ruku k ústům svého spícího dítěte, abyste zjistila, jestli dýchá? Nebo jste s ním nezatřásla? Strach z toho, že vaše dítě přestane zčistajasna dýchat, je obvyklý zejména u čerstvých matek.

2. Jako matka stojíte za houby.

Neexistuje matka, která by čas od času nebojovala s pocitem, že jako matka zcela selhává a její mateřské schopnosti stojí za houby. Je zcela normální, že o sobě pochybujete, nicméně to ještě neznamená, že nejste ta nejlepší matka na světě.

3. Nedokážete rozkódovat dětský pláč.

Jakmile si své dítě přinesete domů z porodnice, začnete se strachovat, jestli dokážete správně rozkódovat dětský pláč a zjistit, co vašemu dítěti chybí. A budete mít zcela jistě pocit, že ostatní matky to zvládají mnohem lépe, rychleji a instinktivněji.

4. Upustíte ho a zraníte.

Vidíte to v živých barvách, jak vám dítě vyklouzne z rukou, pustíte ho, vypadne vám, nebo se vám vysmekne. Spadne na zem, nebo na nějakou ostrou hranu a zraní se. Pravděpodobnost, že se to skutečně stane, je mizivá, ale stejně vás ty představy budou pronásledovat.

5. Otočíte se na sekundu a vaše dítě zmizí.

Jakmile s dětmi vyrazíte někam, kde je víc lidí pohromadě, velmi pravděpodobně se neubráníte hrůze z toho, že byste se mohli na sekundu otočit a vaše dítě mezitím někdo unese. Mají to tak všichni rodiče a je to zcela normální.

6. Ve spánku své dítě zalehnete.

Pokud se svým dítětem spíte v jedné posteli, zcela jistě vás čas od času napadne, nakolik se můžete spolehnout na své mateřské instinkty, které by vás měly ochránit od toho, že ve spánku své dítě zalehnete.

7. Vylezou v noci z postýlky.

Jakmile začne vaše dítě chodit, začnete se bát, že v noci vyleze z postýlky a v lepším případě bude brouzdat zmateně po ztemnělém bytě.

8. Udusí se soustem jídla.

Jistě, existují skutečně případy, kdy se dítě udusí soustem jídla, ale ta pravděpodobnost je mizivá.

9. Rozmazlujete ho.

Čas od času vás určitě napadne, jestli na něj nejste příliš mírná a zbytečně ho nerozmazlujete. A jestli náhodou nemají pravdu kritici vaší výchovy, kteří tvrdí, že se vám to v pubertě vrátí.

10. Jste příliš přísná.

Pokud vás zrovna netrápí představy o tom, že své dítě příliš rozmazlujete, nejspíš máte pro změnu strach, jestli na něj nejste zbytečně přísná a neměla byste ze svých výchovných požadavků poněkud ubrat. A oba tyto strachy jsou zcela normální a pochopitelné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 vět, které nikdy neříkejte dětem
Otázky, které si klade každý rodič (a odpovědi na ně)
Chlapci versus děvčata: Co od nich máte čekat?
7 tipů od učitelek z mateřské školy
Učení na nočník: Kdy je ten pravý čas?
7 milníků rodičovství: Kolik z nich už máte za sebou?