Menu
Úvod  › 

Netrpíte náhodou syndromem supermatky?

Uklízíte, vaříte, pečete, připravujete, angažujete se, tvoříte, vyrábíte, organizujete, pomáháte a podílíte se. Možná jste se totiž stala obětí syndromu supermatky.

Máte krásné zdravé děti, které se jeví minimálně průměrně inteligentní. Jste materiálně zajištěnou rodinou a váš vztah s manželem nepoznamenávají žádné abnormality. Máte tedy všechny předpoklady pro to, abyste se cítila šťastná a spokojená. Jenže tomu tak není... Jste udřená, unavená, nervózní a ve stresu, protože máte pocit, že vás vaše povinnosti doženou a převálcují. Neodpustíte si totiž vůbec nic a vaším standardem je dokonalost.

Udržujete dokonale uklizenou domácnost, v níž má každá věc své přesně určené místo. Každý den vaříte teplý oběd i večeři (ačkoli vaše rodina by nejspíš mnohem víc ocenila rohlík se salámem), několikrát do týdne pečete (většinu toho poté vyhodíte, protože to nestihnete sníst), připravujete dětem i manželovi biosvačinky, rozvážíte děti po kroužcích (o které možná ani nijak zvlášť nestojí), vyrábíte, tvoříte s nimi a vůbec se snažíte rozvíjet jejich kreativitu a osobnost. K tomu s nimi ještě návdavkem objedete všechny dětské akce, které se v okolí odehrají, angažujete se ve všech rodičovských sdruženích a aktivitách. Organizujete, připravujete, pomáháte, podílíte se. Zkrátka jdete tvrdě za svým cílem: Být supermatkou.

Image pro sousedy

Syndrom supermatky je poměrně nová diagnóza, která podle odborníků vznikla z kombinace kultu dítěte a touhou po dokonalosti (povšimněte si, že obojí je charakteristické pro 21. století). Zbožňujeme své děti (což je samozřejmě v pořádku) a obětujeme jim úplně všechno (což už zcela v pořádku není) a zároveň se na nás ze všech stran valí portréty, rozhovory a články o ženách, které zvládají všechno na světě. Kromě dokonale udržované domácnosti, se na sto procent věnují dětem, stihnou být úspěšné v zaměstnání a ještě být ideální ženou pro svého manžela. Když tyto dvě věci zkombinujete a necháte se jimi "převálcovat", vznikne syndrom supermatky.

Její jedinou metou, kolem které se točí celý její život, je vytvořit pro okolí zdání, že je všechno perfektní a bez problémů. Skutečnost za zavřenými dveřmi bytu či rodinného domu může být diametrálně odličná, ale důležitá je pouze image, zachovávaná pro sousedy a známé. Supermatce nikdy nestačí to, co aktuálně má, ale klade na sebe další a další úkoly, čímž sama sebe dostává do ještě většího stresu a tlaku. Nikdy není spokojena se současným stavem, nedokáže se jen tak sednou a nečinně odpočívat. Jestliže už dokonale uklidila celou domácnost, vydá se alespoň vymetat pavučiny do sklepa. Stejně tak jako nedokáže sama relaxovat, nepovolí svobodu a nečinnost ani nikomu z rodiny. Sednout si spolu a jen tak si povídat, číst, či lenošit? Nepřipadá v úvahu. Pro děti je potřeba vymyslet co nepřínosnější a nejkreativnější program, takže se objíždí jedna únavná akce za druhou, jen aby bylo vidět, že se dětem věnuje každou volnou minutou.

Nechtěná idyla

Syndrom supermatky s sebou nese ale hned několik "ale." Jednak je velmi vyčerpávající pro všechny členy rodiny, kteří by se mnohem raději smířili s nevytřenou podlahou a neumytými okny výměnou za to, že by si mohli normálně pohrát (aniž by se museli starat o to, jestli jim něco na čerstvě vytřenou podlahu neupadne), nebo se jednoduše proběhnout s jinými dětmi (aniž by jim někdo neustále organizoval zábavu a zasahoval do her). Obrovský tlak a stres, ve kterém se supermatky nachází, samozřejmě neprospívá ani jim samým a je pouze otázkou času, kdy jejich tělo začne vzdorovat, až jednoho dne zcela vypoví poslušnost. Typicky s sebou tento syndrom nese sníženou funkci imunitního systému, poruchy trávení, únavu, poruchy menstruačního cyklu, problémy se spánkem i pokles libida.

Pak se jednoho dne probudíte a zjistíte, že jste přepracovaná, udřená, nešťastná a nespokojená se svým životem. Zjistíte, že jste předchozích několik let věnovala energii něčemu, o co v podstatě nikdo příliš nestál a vaše rodina by byla šťastná z úplně jiných věcí. Že jste sama pro sebe vytvořila duhovou bublinu, jejíž životnost a trvanlivost byla mizivá. Že jste tak dlouho odháněla všechny od úkolů, které jste chtěla zvládnout sama, až jste zůstala sama prakticky na všechno. Uvědomte si, že vaše hodnota, coby matky, nespočívá v tom, kolik teplých večeří za týden uvaříte, nebo jak dokonalou masku vyrobíte po večerech dítěti na karneval, ale pouze a jen v tom, kolik lásky mu dokážete dát a projevit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 způsobů, jak se stát šťastnější matkou
Matka s. r.o.: Bez dítěte (18. díl)
Jste špatná matka?
Největší zátěží pro nervy rodičů jsou tři děti
7 věcí, o kterých ženy tvrdí, že nebudou dělat (než se stanou matkami)
20 věcí, kvůli kterým nemusí mít matky výčitky svědomí