Menu
Úvod  ›   › 

7 nevinných zvyků, které vám ničí zdraví

Sedíte se zkříženýma nohama, spíte na břiše, zadržujete moč, nebo máte rádi žvýkačky. Každodenní zvyky, které se tváří nevinně, vám mohou značně zkomplikovat zdravotní stav. Znáte je?

Stravujete se podle všech pravidel zdravého životního stylu, sportujete a dokonce dodržujete i spánkový režim. Podle všech pravidel byste měli překypovat zdravím, ale tak to není. Možná to ani netušíte, ale vaše zdraví mohou velmi negativně ovlivňovat zdánlivě nevinné zvyky, které každodenně provozujete:

1. Křížíte nohy.

Dlouhodobé sezení s překříženýma nohama může zvyšovat krevní tlak. Tvrdí to studie publikovaná v magazínu Blood Pressure Monitoring. Odborníci zjistili, že systematické křížení nohou zvyšuje systolický krevní tlak o téměř sedm procent a diastolický o dvě procenta. Kromě toho časté křížení nohou nadměrně zatěžuje kyčle a způsobuje křečové žíly. Právě omezení krevního zásobení dolní částí nohou v důsledku jejich křížení může vést k častějším zánětům žil a zvýšenému riziku vzniku trombózy. Lékaři proto důrazně upozorňují, že byste neměli sedět s překříženýma nohama déle než deset minut.

2. Stojíte se "zamčenými" koleny.

Možná jste si to nikdy neuvědomili, ale tento zlozvyk je vlastní celé řadě lidí. Postoj se "zamčenými" koleny, kdy jsou kolena jakoby prolomená dozadu, však vede k nadměrnému tlaku na kolení kloub. Každý z našich kloubů je stabilizován okolními svaly, pokud stojíte se zamčenými koleny, okolní svaly nemohou správně pracovat a kloub chránit. Výrazně se tak zvyšuje riziko zranění kolenního kloubu.

3. Spíte na břiše.

Spaní na břiše nadměrně zatěžuje krční páteř, což může způsobovat bolest či ztuhlost horní části těla. V této poloze je totiž hlava zakloněná dozadu a nervy v této oblasti jsou neúměrně stlačené. Možná vás ani nenapadlo, že se svých bolestí zbavíte, když změníte spánkovou polohu.

4. Utahujete si příliš pásek.

Štíhlý a zdůrazněný pas je sice sexy, ale pokud si pásek utahujete příliš, zvyšujete tak nitrobřišní tlak a koledujete si o reflux jícnu. Ten se může projevovat klasickým pálením žáhy, ale i bolestí na hrudi, obtížným polykáním, nebo chronickým kašlem.

5. Zadržujete moč.

Odkládáte návštěvu toalety a zadržujete moč? Potom významně zvyšujete riziko, že se u vás objeví infekce močového traktu. Právě tento druh infekcí je častější u žen než u mužů, protože ženy mají kratší močovou trubici a navíc se tato nachází v těsné blízkosti vagíny. Bakterie se v moči množí velmi rychle a pokud zadržujete moč, připravujete jim ideální prostředí.

6. Protahujete se hned po probuzení

Spousta lidí si okamžitě po probuzení protáhne záda, ale právě tento zvyk, který se vám může jevit jako absolutně nevinný, může způsobit zranění meziobratlových plotének. Meziobratlové ploténky jsou přes noc více "nasáklé" tekutinou a když se ráno zvednete z postele, je na ně vyvíjen větší tlak. Pokud je násilně protáhnete, existuje tu velké riziko, že dojde k jejich zranění. Raději se po probuzení rozhýbejte u drobných aktivit (například u přípravě snídaně, ranní hygieně atd.) a teprve potom se pořádně protáhněte.

7. Často žvýkáte žvýkačku.

Čelistní klouby jsou uzpůsobené k tomu, aby žvýkaly tuhou potravu a nikoli žvýkačku. Pokud patří žvýkačky mezi vaše každodenní vášně, přetěžujete žvýkací svaly, což vede k pocitům bolesti a dalším problémům. Časem se mohou objevit i zvukové efekty (praskání, křupání...) čelistního kloubu, které ukazují na jeho poškození.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 zvyků, které vám vylepší vzhled
6 zlozvyků, které vám kradou spánek
7 každodenních zvyků, které vás uchrání před rakovinou
5 zvyků přirozeně štíhlých lidí
9 každodenních zvyků, které nahrávají stresu